Praca elektryka jest złożona i wieloaspektowa. Osoba wykonująca ten zawód zgodnie ze swoim doświadczeniem wykonuje prace polegające na projektowaniu instalacji elektrycznych i montażu zgodnie z zapisami dokumentacji technicznej. Elektryk jest również odpowiedzialny za instalację i uruchomienie maszyn i urządzeń elektrycznych. Czym jeszcze zajmuje się osoba zatrudniona na takim stanowisku? Sprawdź na przykładzie Łukasza Kobiery, który prowadzi własną firmę na terenie miejscowości Chajczyny.

Jaki jest zakres obowiązków elektryka?

Elektryk to zawód związany z wykonawstwem montażu i naprawy instalacji elektrycznych. Praca elektryka obejmuje również konserwację i instalację liczników. W zakres jego obowiązków zalicza się między innymi:

  • diagnostyka i naprawa instalacji,

  • wykonywanie przeglądów i konserwacja,

  • projektowanie sieci elektrycznych,

  • naprawa i konserwacja linii kablowych i napowietrznych,

  • planowanie prac remontowych,

  • naprawa silników elektrycznych,

  • remont urządzeń elektrycznych,

  • kładzenie kabli, instalacji oświetleniowej.

Do obowiązków elektryka, na przykład Łukasza Kobiery prowadzącego swoją firmę w Chajczynach, należy również naprawa i konserwacja układów automatyki, dokonywanie pomiarów i prób po montażach instalacji elektrycznej.

Jakie wymagania musi spełnić przyszły elektryk?

Można zostać elektrykiem po: szkole zawodowej, technikum, szkole policealnej, kwalifikacyjnym kursie zawodowym, studiach wyższych, oraz po otrzymaniu odpowiednich uprawnień nadawanych w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych, na przykład w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich lub Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Zasady dotyczące nabycia wymienionych uprawnień zostały szczegółowo określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 roku. Dodatkowo elektryk powinien być osobą dokładną i spostrzegawczą, umiejącą pracować w zespole i posiadającą dobry stan zdrowia.

Jakie warunki pracy ma elektryk?

Elektryk, na przykład Łukasz Kobiera świadczący usługi w ramach własnej działalności w miejscowości Chajczyny, ma bezpośredni kontakt z prądem. Nieprzestrzeganie zasad BHP oraz nienoszenie odzieży ochronnej może spowodować obrażenia elektryczne lub poparzenia. Elektrycy bardzo często pracują na wysokości lub rusztowaniach, co może stwarzać dodatkowe zagrożenie. Niemniej zawód elektryka gwarantuje dość dobre zarobki i możliwość wyspecjalizowania się w danej dziedzinie. Podnoszenie kwalifikacji daje szanse zatrudnienia w dużym przedsiębiorstwie lub założenia własnej firmy.