Odnawialne źródła energii są coraz popularniejszym tematem, nie tylko wśród wielkich przemysłów oraz deweloperów. Wiele małych gospodarstw domowych wykorzystuje potencjał energii słonecznej do uzyskania darmowego prądu. Wszystko za sprawą instalacji fotowoltaicznych. Ich przemyślany wybór oraz prawidłowy montaż mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia kosztów ponoszonych za energię elektryczną od operatora sieci.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Pojedyncze moduły łączy się w łańcuchy, które tworzą panel. Tylko w ten sposób mogą zapewnić korzystny wynik w dostarczaniu energii. Stąd też powinno się je wybierać od jednego producenta, aby miały identyczną moc znamionową. Do wyboru na rynku są dwa rodzaje ogniw. Monokrystaliczne tworzy się ze stopionego piasku krzemowego. Ich sprawność szacuje się na około 25% przetworzonej energii słonecznej na prąd. Niestety ich produkcja jest też najdroższa, co przekłada się na wysoką cenę tego typu paneli. Cechują się ciemnym kolorem oraz jednolitą konstrukcją.

Drugi typ stanowią ogniwa polikrystaliczne. Są tańszą alternatywą dla monokrystalicznych, jednakże ich sprawność oscyluje na poziomie 16-18%. Mimo tego charakteryzują się stabilniejszą pracą w ciągu całego roku oraz zdolnością przyjmowania promieni, które są odbite lub załamane. Ich mniejsza moc wymaga układania konstrukcji na większej powierzchni. Wynika ona z mniejszej czystości kryształów, a także mniej swobodnym ruchem elektronów pomiędzy nimi.

Decyzja dotycząca wybory odpowiedniego typu paneli może wydawać się trudna. Warto jednak skonsultować się ze sprzedawcą, który dzięki swojemu doświadczeniu pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie do warunków, jakimi dysponujemy. Zakupu możemy dokonać na przykład w sklepie Boniterm, działającym w branży urządzeń grzejnych oraz energetycznych.

Montaż ogniw fotowoltaicznych

Kluczową kwestią przy instalacji modułów fotowoltaicznych jest oczywiście lokalizacja ich w takim miejscu, aby nie były narażone na zacienienie. Ponadto należy wziąć pod uwagę ich odpowiednią ochronę przed silnym wiatrem oraz śniegiem. W związku z tym, że panele zajmują sporo miejsca, najlepiej montować je na dachu lub elewacji budynku. Najkorzystniej umieścić urządzenia od południa i pochylić je pod kątem 30-40°, ponieważ stamtąd dociera najwięcej promieni słonecznych. Zadowalające wyniki pozyskania energii można uzyskać również przy instalacji od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej z uwzględnieniem pochylenia o wartości 25-55°. Najważniejsze by panele nie pozostawały w pozycji poziomej względem podłoża, gdyż wtedy są najbardziej narażone na zabrudzenie, co ma wpływ na jakość ich pracy. Przy nieruchomych modułachfotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę czas w ciągu dnia, kiedy jest największe zapotrzebowanie w gospodarstwie domowym na energię. Istnieje też możliwość wykorzystania trakerów, czyli automatycznych mechanizmów odpowiedzialnych za poruszanie panelami względem wędrówki słońca po nieboskłonie.

Ponadto sercem całej instalacji jest falownik, czyli urządzenie zmieniające prąd stały wytwarzany przez ogniwa na prąd zmienny, jaki jest obecny w gniazdkach. To dzięki niemu łańcuchy fotowoltaiczne mogą bezpiecznie współpracować z siecią elektryczną.