Azbest jest powszechnie uznawany za cichego zabójcę, a jego obecność w konstrukcji budynku zawsze budzi lęk. Zagrożenia związane z tym minerałem zostały dobrze udokumentowane na przestrzeni lat. Mimo że azbest nie jest już wykorzystywany przy pracach budowlanych, zdarza się, że w starych domach wciąż widnieje jego ślad. Sprawdźmy, jak skutecznie pozbyć się azbestu i dlaczego należy zrobić to jak najszybciej.

Co to jest azbest?

Termin „azbest” odnosi się do naturalnie występujących produktów mineralnych, które są odporne na degradację chemiczną i termiczną, ogień oraz elektryczność. Biorąc pod uwagę mocne włókna, azbest bywał dawniej stosowany jako spoiwo. Istnieją dwie grupy azbestu – serpentyna, czyli azbest chryzotylowy (biały), oraz amfibole zawierające azbest amozytowy / grunerit (brązowy) i krokidolit (niebieski). Uważa się, że amfibole są bardziej niebezpieczne niż serpentyny ze względu na kształt i tworzenie się włókien. Mając na uwadze specyficzne właściwości azbestu, przy usuwaniu produktów zawierających tę substancję wymagane jest przestrzegania właściwego protokołu bezpieczeństwa. Jedyni profesjonaliści, np. z Now-Pol, mogą przeprowadzić procedurę usunięcia tego materiału z dachu.

Cement azbestowy w pokryciach dachowych

Ze względu na fantastyczne właściwości termiczne i wyjątkową ognioodporność, nie jest zaskakujące, że azbest był szeroko stosowany w pokryciach dachowych i izolacji w XX wieku. Blachy cementowe są jednymi z częściej stosowanych produktów dachowych, w których znajduje się ten minerał, przez co dużo istniejących budynków nadal ma dachy z blachy azbestowo-cementowej. Problemy z pokryciami dachowymi pojawiają się, gdy z wiekiem niszczą się i w konsekwencji stają się bardziej kruche. Stwarza to większe ryzyko odsłonięcia i poluzowania się włókien mineralnych, co zwiększa ryzyko zachorowania u ludzi.

Zagrożenie związane z azbestem

Najbardziej niepokojącym aspektem dotyczącym bezpośredniego kontaktu z azbestem jest to, że okres ujawnienia objawów chorobowych związanych z wdychaniem minerału trwa zazwyczaj od 20 do 50 lat. Długi okres utajenia wymaga dodatkowej kontroli stanu zdrowia u osób, które mogły być narażone na kontakt z produktami azbestowymi w przeszłości i jest szczególnie groźny dla pacjentów predysponowanych na rozwój chorób płuc.

Azbest nadal stanowi bardzo realne zagrożenie – zarówno dla domowników, jak i osób pracujących przy jego usuwaniu. Ryzyko występuje, gdy uszkodzenie, pożar lub naruszenie struktury dachowej doprowadzą do poluzowania się włókien. Maleńkie włókna są następnie wdychane i trwale osadzają się w płucach, co może prowadzić do rozwoju śmiertelnych chorób.