Technologie odzysku surowców z roku na rok są coraz bardziej zaawansowane. Dzięki nim nie tylko ogranicza się emisyjność gazów cieplarnianych i wydobycie zasobów naturalnych. Recykling zapewnia też olbrzymi rynek zbytu oraz rynek pracy. Można to z łatwością dostrzec na przykładzie miedzi, która zwana jest rudym złotem. To właśnie ten metal kolorowy jest obecnie najcenniejszym surowcem wtórnym, mającym olbrzymie znacznie strategiczne. O tym, dlaczego miedź wtórna jest tak ważna, opowiadają specjaliści ze skupu złomu AGMET, który działa w Krakowie.

Olbrzymie zapotrzebowanie na miedź

Miedź to metal kolorowych – zaliczany do metali nieżelaznych – który wykorzystywany jest w szeroko rozumianym przemyśle i nie tylko. Surowiec ten potrzebny jest przy tworzeniu różnego rodzaju wyrobów elektronicznych, budowlanych czy maszynowych. Miedź jest też potrzebna w przemyśle chemicznym oraz w szeroko rozumianej energetyce. Nic zatem dziwnego, że jego roczne zapotrzebowanie w krajach rozwiniętych i rozwijających się jest olbrzymie. Specjaliści ze skupu złomu AGMET podkreślają, że stale ono również rośnie. Stąd potrzeba rozwoju technologii recyklingowych i zwiększania wykorzystania miedzi wtórnej. Stanowią o tym między innymi dyrektywy unijne, które narzucają na państwa członkowskie dolne granice odzysku rocznego miedzi.

Rude złoto dzięki recyklingowi jest wykorzystywane w postaci surowca wtórnego już w ponad 60%. Wydobycie i pierwotny przerób to zaledwie 40%, a poziom ten ma w najbliższych latach zmaleć nawet o połowę.

Wyjątkowe własności miedzi

Recykling miedzi jest ważny nie tylko ze względu na duże zapotrzebowanie, ale także ze względu na wyjątkowe własności tegoż metalu kolorowego. Specjaliści ze skupu złomu AGMET wyjaśniają, że miedź ma dobre przewodnictwo elektryczne. Jest ona też ciągliwa, niemagnetyczna, niebywale wytrzymała, w pełni przetwarzalna, łatwa w łączeniu, a także atrakcyjna wizualnie. Takie własności sprzyjają szerokiemu zastosowaniu i dążeniu do wytwarzania jak największej ilości czystej miedzi najwyższej klasy.

Do skupu złomu takiego jak AGMET trafia zaś miedź pobudowlana, poprzemysłowa, a także ta w postaci elektrośmieci. By maksymalizować wykorzystanie surowca wtórnego i ograniczenie pierwotnego wydobycia ważne jest zatem to, by o recyklingu pamiętały nie tylko firmy, ale także osoby prywatne. W skupie złomu AGMET miedź przyjmowana jest od każdego klienta. Liczyć można też na transport złomu flotą tejże firmy. Do współpracy zapraszani są zaś wszyscy z Krakowa oraz okolic.

Opłacalność procesu recyklingu miedzi

Duże zapotrzebowanie na miedź, a także jej unikalne własności to dwa z trzech najważniejszych powodów recyklingu tego metalu. Ważne jest też to, że proces odzysku jest bardzo opłacalny, szybszy, tańszy i mniej szkodliwy dla środowiska od wydobycia i przerobu pierwotnego. Specjaliści skupu AGMET zdradzają, iż dzięki recyklingowi miedzi emituje się nawet rocznie o 40 milionów ton C02 mniej. Kraje takie jak Polska nie muszą tworzyć też nowych kopalni odkrywkowych, które wpływają na ekologię w promilu kilkunastu km od miejsca wydobycia. Nie trzeba również kupować miedzi z zagranicy.

Na opłacalność recyklingu miedzi wpływa również znaczne ograniczenie zużycia wody podczas odzysku. Wyjątkową cechą miedzi jest zaś to, że jej cykl życiowy jest nieskończony. To z tego względu warto, aby każdy z nas przeszukał piwnice i strychy w poszukiwaniu odpadów z metali kolorowych. Każdy gram ma znaczenie zarówno dla ekonomii kraju, jak i dla środowiska, w którym żyjemy.