Drewno jest naturalną częścią ekosystemu, czyli lasu. W tych warunkach grzyby, słońce, wilgoć, owady sprawiają, że ulega ono zniszczeniu, rozkładowi, tak, aby z czasem stało się nieodłącznym fragmentem runa leśnego. Dzięki temu może służyć za schronienie lub pożywienie organizmom, które żyją w lesie. Musimy pamiętać o tej zależności, kiedy drewno jest przez nas wykorzystywane w budownictwie, do produkcji mebli lub ozdób. Musimy chronić materiał przed naturalnymi skutkami bezwzględnie je impregnując.

Jak wygląda impregnacja drewna?

Impregnacja to nasycenie drewna środkiem, który jest do tego specjalnie przeznaczony. Takie działanie ma na celu ochronę przed czynnikami biologicznymi i fizycznymi. Początki takich czynności miały miejsce w starożytności, gdy Egipcjanie nasączali olejem cedrowym szczególne wyroby z drewna, aby zachować ich wspaniały wygląd i właściwości. 

Najpierw do impregnacji przemysłowego drewna wykorzystywano związek smoły drzewnej oraz węgla kamiennego. W dzisiejszych czasach na rynku można znaleźć szeroki wybór środków ochrony drewna – począwszy od naturalnych olejków, skończywszy na specjalnych substancjach składających się z mieszanki żywic. Techniki impregnacji drewna również uległy przemianie i dają o wiele więcej możliwości.

Jakie istnieją rodzaje impregnacji drewna?

Impregnacja występuje w trzech wariantach: zanurzeniowym, ciśnieniowo – próżniowym oraz powierzchniowym. Podczas zanurzeniowej impregnacji drewno jest nasycane środkiem grzybobójczym do poziomu powyżej 10 mm. Jest to właściwie kąpiel drewna w standardowych warunkach atmosferycznych. Miejsce jej przeprowadzania to kadź, wanna albo wykonane z drewna, betonu, stali lub tworzyw sztucznych – baseny. Taką metodą impregnuje się m.in. drewno konstrukcyjne.

Impregnacja ciśnieniowo – próżniowa zachodzi w warunkach przemysłowych. Odpowiednia substancja jest wprowadzana pod ciśnieniem. W taki sposób dochodzi do impregnacji drewna używanego na zewnątrz. Szczególna uwagę trzeba poświęcić dla drewna, które ma kontakt z gruntem.

Najchętniej wybieraną metodą zabezpieczenia okazuje się impregnacja powierzchniowa. Można ją wykonać również na drewnie, które zostało już wcześniej impregnowane innym sposobem, aby uzupełnić warstwę ochronną.

Plusy impregnacji drewna

Najistotniejszą zaletą impregnacji jest znaczne przedłużenie okresu użytkowania drewna. Dzięki niej drewno zachowuje nienaganny wygląd – wolny od sinizny lub pleśni. Impregnacja chroni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych: słońca, śniegu oraz deszczu.

Ponadto tym sposobem można nadać meblom, sprzętom, a także drewnianym konstrukcjom, takim jak altany, zupełnie nowy charakter, stosując rozmaite kombinacje kolorów, dostępnych w modnych odcieniach.

Biorąc pod uwagę liczne zalety impregnacji, warto się na nią zdecydować i zabezpieczyć drewno przed niepożądanymi skutkami. Gdzie znajdziemy profesjonalistów, którzy zadbają o impregnację naszego drewna? W firmie Alicja Skład drewna. Krupa K, z siedzibą w Aleksandrowie Łódzkim.