Metalizacja próżniowa powierzchni z tworzyw sztucznych to metoda, która pozwala poprawić ich wygląd i parametry techniczne w kwestii wytrzymałości. Profesjonalną realizacją zleceń metalizacji różnego rodzaju przedmiotów zajmuje się firma Metalizacja Próżniowa Dariusz Staniak. Jakie zalety ma technologia metalizacji i gdzie warto z niej korzystać? Sprawdź najważniejsze informacje w dalszej części artykułu!

Czym jest metalizacja próżniowa?

Metalizowanie próżniowe to innowacyjna metoda lakierowania różnego rodzaju materiałów, która pozwala zmieniać ich wygląd oraz właściwości fizyczne. Metalizację wykonuje się w specjalnych komorach, gdzie w pierwszej kolejności zostaje odparowany, a następnie ogrzany do wysokiej temperatury. Opary po spotkaniu z powierzchnią przedmiotu ulegają kondensacji i dokładnie go pokrywają. Specjalista z firmy Metalizacja Próżniowa Dariusz Staniak dodaje:

Metodą metalizacji próżniowej uzyskuje się zarówno matowe, jak i lśniące powierzchnie w różnych kolorach, dlatego zastosowanie tej technologii jest tak szerokie. Pracujemy przede wszystkim na różnego rodzaju tworzywach sztucznych, na których jesteśmy w stanie uzyskać idealnie gładką powierzchnię o wyglądzie złota, srebra i innych metali.

W procesie naparowywania tworzy się cienką i gładką powierzchnię, która jest odporna na korozję i ścieranie. Co ciekawe, jest to także doskonały sposób na maskowanie niedociągnięć produkcyjnych. Metalizowanie nadaje powierzchni twardość, trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych, w tym chemicznych i atmosferycznych. Metoda naparowywania próżniowego redukuje także elektryzowanie, co znacznie ogranicza podatność na osadzanie się kurzu.

Zastosowanie metalizacji próżniowej

Metoda metalizacji próżniowej to wyjątkowo efektywna, stosunkowo tania i uniwersalna technologia, co wiąże się z wykorzystaniem jej w wielu branżach przemysłu. Jest to jeden z najkorzystniejszych pod względem ekonomicznym i estetycznym sposobów na ozdobę opakowań produktów, z czego chętnie korzysta się w produkcji kosmetyków. Firma Metalizacja Próżniowa Dariusz Staniak dzięki wieloletniemu doświadczeniu oferuje dopasowanie metody metalizacji próżniowej do niemal każdej powierzchni dla klientów indywidualnych.

Wzmacnianie i ozdabianie powierzchni poprzez metalizację wykorzystuje się także w produkcji elementów ozdobnych. Do ekspertów w branży zgłaszają się producenci biżuterii, galanterii i dodatków do wnętrz. Dzięki doskonałym parametrom powierzchni poddanych metalizacji metodę wykorzystuje się także w elektrotechnice do różnego rodzaju części urządzeń.