Praktycznie w każdym nowo wybudowanym budynku potrzebne są klapy rewizyjne. Dlaczego? Ponieważ pozwalają one bez problemu dostać się do wszystkich pionów elektrycznych, teletechnicznych, sanitarnych, instalacyjnych oraz szybów kominowych i windowych. Można je montować na sufitach oraz ścianach. Natomiast ich rodzaj jest zależny od miejsca, gdzie chcemy je zamontować. W zależności od potrzeb możemy zastosować klapy przeciwpożarowe lub zwykłe. 

Jak mądrze je rozmieścić?

Każdemu z nas zależy na tym, żeby każde pomieszczenie wyglądało atrakcyjnie. Bez względu na to, czy mowa o biurowcu usługowym, czy budynku mieszkalnym. Widoczne przewody i rury zaburzają wygląd pomieszczeń. Dlatego warto już na etapie projektu lub podczas remontu, gdy dotychczasowy układ był niefunkcjonalny, zastanowić się jak to wszystko powinno wyglądać. Dzięki temu będą nie tylko praktyczne, ale i wzrośnie ich estetyka.

Dlaczego to wszystko jest takie ważne?

Weźmy pod uwagę łazienkę, toaletę oraz kuchnię, ponieważ w tych trzech miejscach najczęściej występują rury, syfony, filtry, zawory i licznikiwodomierze, ciepłomierze. Jeżeli je zabudujemy, to automatycznie nie będziemy mogli ich naprawić lub wymienić oraz sprawdzić stanu przyrządów pomiarowych. W takich sytuacjach jedynym sensownym rozwiązaniem będzie wyburzenie części ściany i wymiana płytek lub tapety, jeżeli takowe są na niej umieszczone. Zamiast tego robić, lepiej na klapach rewizyjnych powiesić obraz, antyramę lub szafkę – te wszystkie elementy można będzie łatwo usunąć, gdy dojdzie do awarii. 

Nie zapominajmy również o klapach rewizyjnych przeciwpożarowych i szybach kominkowych

Specjalne klapy rewizyjne przeciwpożarowe stosuje się w miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie szczególnych wymagań dotyczących odporności ogniowej tzw. przegród budowlanych. Gdy zostanie ona otwarta, to można wykonać przegląd i konserwację instalacji, która znajduje się poza elementem oddzielenia pożarowego. Natomiast szyby kominkowe powinny być metalowe i również odporne na ogień. Od normalnych klap, wyróżniają je niestandardowe wymiary.

Przykłady klap rewizyjnych

W ofercie firmy TPA znajdziemy klapy rewizyjne wykonane z aluminium z wkładkami z płyt gipsowo-kartonowych. Wykonano je w różnych systemach takich jak: F1, F4, F5, F6, F9 czy BMW. Występują  głównie w dwóch kolorach – białym i srebrnym. Dzięki czemu wtapiają się w wystrój większości pomieszczeń. Można zamontować je w poziomie bądź w pionie. W zależności od potrzeb część z nich ma specjalne rączki, zamki i kluczyki lub opcję montażu gwoździa jako uchwyt. Jeżeli szukasz odpowiedniego modelu dla siebie, to koniecznie odwiedź ich stronę internetową.