Twoja praca opiera się na częstych dojazdach samochodem w odległe miejsca? Lubisz podróżować i nie straszne ci długie trasy? W takim razie z pewnością nie raz doskwierał ci brak dostępu do prądu. Zwykłe ładowarki samochodowe nie radzą sobie z takimi urządzeniami jak laptopy czy przenośne lodówki elektryczne. Rozwiązaniem twoich problemów będzie przetwornica samochodowa.

Na jakiej zasadzie działa przetwornica samochodowa

Przetwornica samochodowa to niewielkie urządzenie, które umożliwia nam podpięcie do źródła zasilania w samochodzie różnych sprzętów. Podłącza się ją do gniazda zapalniczki samochodowej bądź bezpośrednio do akumulatora. Przetwornica zmienia napięcie prądu stałego z instalacji samochodowej 12V na prąd zmienny 230V, dzięki czemu możemy podpiąć do niej takie urządzenia przenośne jak laptop, ładowarka, lodówka czy dodatkowe oświetlenie.

Co powinna posiadać bezawaryjna przetwornica

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór różnych modeli przetwornic. Producenci zachwalają swój produkt, podkreślając jego dodatkowe niestandardowe cechy. Zanim ulegniemy tego typu ofertom zwróćmy uwagę na najważniejsze elementy, które zagwarantują stabilne i bezawaryjne korzystanie z przetwornicy w jej najważniejszym, podstawowym przeznaczeniu. Specjaliści z firmy Viggen zalecają, aby sprawdzić, czy model, który wybraliśmy ma:

  • odpowiednią termoizolację;
  • wentylację z możliwością regulacji;
  • zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją i zwarciem.

To podstawowe elementy tego urządzenia, które minimalizują ryzyko awarii w wyniku przegrzania.

Praktyczna i ekonomiczna

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na praktyczne aspekty. Wybierzmy przetwornicę, która rozmiarem wpasuje się w dostępną w aucie przestrzeń. Nie powinna przeszkadzać pasażerom ani tym bardziej kierowcy w trakcie jazdy.

Sprawdźmy też, ile gniazd zawiera. Jeśli już decydujemy się na zakup takiego urządzenia, warto, aby było ich kilka, abyśmy nie musieli się ograniczać co do ilości podłączonych do niego urządzeń. Praktycznym rozwiązaniem są również porty usb, które ułatwią nam proste i szybkie podłączenie wielu sprzętów takich jak ładowarki, telefony, tablety i inne.

Z ekonomicznego punktu widzenia warto również dowiedzieć się przed zakupem jakie jest zużycie prądu w przetwornicy w stanie uśpienia. Wbrew pozorom wiele osób pozostawia przetwornicę podłączoną do źródła zasilania, nawet gdy z niej nie korzystają. Wynika to po części ze względów praktycznych. W trakcie prowadzenia samochodu staramy się ograniczyć niepotrzebne manewry. Jeśli przetwornica, którą wybierzemy nie będzie przechodzić automatycznie w ekonomiczny tryb podczas uśpienia, taka praktyka może nas sporo kosztować.

Z modyfikowanym sinusem czy z pełnym sinusem?

W przypadku przetwornic samochodowych mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje. To, jakiego typu urządzenie wybierzemy zależy głównie od tego, do jakiego celu jest nam ono potrzebne.

Przetwornice z modyfikowanym sinusem przeznaczone są do najmniej wymagających urządzeń, które podpinamy do źródła zasilania tylko na pewien czas, a więc laptopy, telefony, dodatkowe oświetlenie. Natomiast urządzenia wymagające stabilnego, ciągłego zasilania, a więc klimatyzatory, lodówki elektryczne, silniki indukcyjne czy telewizory potrzebują  zastosowania przetwornicy z czystym, pełnym sinusem.

Nowa czy używana 

Chociaż zakup przetwornicy samochodowej nie należy do najbardziej kosztownych, wiele osób zastanawia się nad zakupem używanego urządzenia. Najczęściej decydujemy się na to wtedy, gdy używamy go bardzo sporadycznie. To jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie działanie. Specjaliści z firmy Viggen zalecają jednak gruntowne sprawdzenie przetwornicy, jeśli wybierzemy taką z drugiej ręki. Uszkodzone urządzenie nie tylko nie pozwoli nam na uruchomienie dodatkowych sprzętów, ale może stanowić dla nich istotne zagrożenie, doprowadzić do zwarcia i trwałego uszkodzenia często kosztownego sprzętu. Warto więc skontrolować taką przetwornicę u fachowca, który zbada ją odpowiednim sprzętem. Najbezpieczniejszy jest jednak zakup nowej przetwornicy samochodowej, za sprawne działanie której ręczy producent.