Specyficzna, niebezpieczna i na pewno  niełatwa – taka jest praca w tartaku. Przez panujące tam nietypowe warunki, nie każdy się do niej nadaje. Kluczowa jest tu obszerna wiedza. Zawód tartacznika wiąże się z ogromem nauki, dużą tężyzną fizyczną oraz odpornością, która pozwala na wykonywanie obowiązków przy użyciu sprzętu do obróbki drewna. Do tego niezbędna jest pasja i chęć do wykonywania tej ciężkiej pracy. Sprawdź, jaką drogę muszą przejść pracownicy tartaku, aby móc oferować najwyższej jakości produkty.

Wiedza tartacznika

Drewno, jako szlachetny i ceniony materiał, wymaga odpowiedzialnego traktowania i odpowiedniego przygotowania. Od całego procesu produkcji zależy to, jaka będzie jakość wyrobów. Jak dodaje przedstawiciel Tartaku Miklas:

Bardzo ważne jest tu przestrzeganie wszelkich zasad związanych z technologią i zachowanie obowiązujących norm jakościowych. To taki typ pracy, gdzie nie wolno pozwolić sobie na popełnianie błędów.

Dlatego właśnie osoba, która chce pracować w tartaku, musi posiadać szeroką wiedzę i umieć ją szybko przyswajać. Powinna być spostrzegawcza, cechować się wysoką sprawnością psychofizyczną i manualną, a także posiadać bardzo dobrą koordynację wzrokowo-ruchową. Kluczowa jest precyzja w wykonywaniu obowiązków i umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków pracy.

Specyficzne warunki pracy w tartaku

Pracę w tartaku charakteryzują trudne warunki, dodatkowo z elementami, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu pracowników, zarówno w zamkniętych halach, jak też na świeżym powietrzu. Tartacznicy zajmują się przyjmowaniem materiału oraz przygotowaniem go do obrobienia. Jednak zanim dojdzie do rozpoczęcia tego procesu, surowiec musi zostać przez nich oceniony (czy się nadaje, czy nie jest zbyt wilgotny lub  zbyt suchy). Dopiero potem przerabia się go. Pracownicy tartaku obsługując wiele różnych maszyn i urządzeń są narażeni na duży hałas, wibracje i drgania, do tego dochodzi pylenie i urazy w czasie pracy. Dlatego niezwykle ważne jest zaopatrzenie w odzież roboczą i odpowiednie środki ochrony indywidualnej, jak buty ochronne z metalowymi wstawkami w czubkach, okulary ochronne, słuchawki, rękawice przeciwwibracyjne. To niezbędne wyposażenie, które ma zapewnić bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Na jakie usługi można liczyć w tartaku?

W tartaku obecnych jest sporo specjalistycznych maszyn które umożliwiają produkcję wszelkich wyrobów tartacznych, które są wykorzystywane w przemyśle meblarskim czy budowlanym. Drewno w stanie surowym można przekształcić w tarcicę budowlaną, z której wykonuje się więźby dachowe, łaty, konrtłaty, krawędziaki bale, czy deski dachowe. W Tartaku Miklas z Kutna, poza wyrobami budowlanymi (zabezpieczonymi środkami ognioochronnymi), można liczyć na produkcję palet. Firma dysponuje zautomatyzowaną halą oraz komorami suszarnianymi, w których można regulować stopień wysuszenia drewna, posiada również specjalistyczną flotę pojazdów - ładowarki i wózki widłowe oraz samochody typu Man, dzięki czemu może zapewnić sprawną realizację i dostawę zamówień.