W każdym sklepie budowlanym znajdziemy zarówno drut w odcinkach, jak i drut w kręgach. Wykorzystuje się je w różnych branżach, najczęściej w budowlanej, podczas przygotowania ogrodzeń, w produkcji mebli oraz w tworzeniu gwoździ. Warto wiedzieć, jakie parametry wykazują poszczególne rodzaje drutu oraz to, na który typ się zdecydować. Zainteresuje to zarówno klientów detalicznych, jak i dużych producentów.

Rodzaje drutów i ich zastosowanie

Najpopularniejszym rodzajem drutów są druty nierdzewne, w tym żaroodporne i kwasoodporne. Mają one bardzo szerokie zastosowanie, począwszy od branży medycznej, a kończąc  na gastronomicznej czy motoryzacyjnej. Innym rodzajem są druty oporowe, które są niemagnetyczne i żaroodporne, a także odporne na korozję. Kolejnym rodzajem są druty spawalnicze, na przykład wykorzystywane przy produkcji elektrod. Nie można nie wspomnieć także o drutach węglowych, które wykorzystuje się przy produkcji ogrodzeń, siatki oraz gwoździ. Są one wysoce odporne na rozciąganie.

Zarówno drut w odcinkach, jak i drut w kręgach są wykorzystywane w wielu branżach. Pełnią przede wszystkim rolę konstrukcyjne. Często są wykorzystywane  w hutnictwie. Używamy go również podczas drobnych prac o charakterze remontowym czy naprawczym. Stosuje się go w produkcji mebli i wielu akcesoriów. Branża budowlana używa drutu do zbrojeń, tworzenia zawiesi, w produkcji bloków podporowych. Ma swoje zastosowanie również w branży AGD.

Drut w odcinkach czy drut w kręgach – który wybrać?

Drut w odcinkach i drut w kręgach znacznie się od siebie nie różnią. Decyzje warto więc uzależnić od potrzebnej ilości produktu, a także własnej wygody, wynikającej z przeznaczenia drutu. Jeśli niezbędna nam jest niewielka ilość, najlepiej zdecydować się na drut prostowany w odcinkach. Większe ilości zwykle sprzedawane są w kręgach.

Większą wagę przyłóżmy natomiast do samych parametrów drutu. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów. Podczas wyboru, warto skorzystać z wiedzy pracowników sklepów, tłumaczą specjaliści z firmy Orstal. Do wyboru będziemy mieć przede wszystkim druty twarde, półtwarde oraz miękkie. Miękkie są mało odporne na rozciąganie, twarde mają wytrzymałość standardową. Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest przekrój. Dostępny jest oczywiście standardowy okrągły, ale także kwadratowy czy skręcony. Na rynku znajdziemy również wyroby mniej typowe, a mianowicie drut w odcinkach z pętelką, który stosowany jest w belownicach pionowych.