Do produkcji energii wykorzystujemy wiele różnych rodzajów paliwa. Wraz z rosnącą świadomością o konieczności dbania o środowisko naturalne i planetę, skłaniamy się ku coraz bardziej ekologicznym źródłom. Choć niektórzy obawiają się, że odnawialne paliwa są droższe niż na przykład węgiel, nie musi to być prawda. Aby prawidłowo ocenić koszty paliwa odnawialnego, poza jego ceną, przy analizie należy uwzględnić wszystkie dodatkowe aspekty kosztów w tym bezpośredni i pośredni koszt emisji CO2 oraz np. oszczędności na unikniętych inwestycjach. Świetnym przykładem odnawialnego i ekonomicznego źródła energii jest biomasa PKS, która może zastąpić węgiel w obecnie używanych kotłach, bez nakładów inwestycyjnych. Jak powstaje ta biomasa i dlaczego warto korzystać z niej przy produkcji ciepła i energii?

Biomasa PKS – co to jest i jak powstaje?

Biomasa już od dawna stanowi jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii w Unii Europejskiej i poza nią. Firma MMB System oferuje specjalną biomasę PKS, czyli Palm Kernel Shell. Składają się na nią rozdrobnione łupiny orzechów olejowca gwinejskiego. PKS doskonale nadaje się na paliwo stosowane zarówno w ciepłownictwie, jak i energetyce, ze względu na wysoką wartość energetyczną oraz bezpośrednią – bezinwestycyjną przydatność do użycia. Tym, co wyróżnia biomasę PKS jest również niska zawartość popiołu, siarki, chloru i metali alkalicznych. Dzięki temu Palm Kernel Shell z powodzeniem zastępuje inne rodzaje biomasy.

PKS świetnie sprawdza się jako samodzielne paliwo ekologiczne, ale można je też mieszać z węglem w kotłach rusztowych. Łupiny orzechów olejowca gwinejskiego powstają przy ciągłej produkcji olejów jadalnych, co umożliwia stałą dostępność paliwa. Firma MMB System zapewnia regularne dostawy biomasy PKS trafiające do Polski drogą morską.

Chroń środowisko dzięki biomasie PKS

Palm Kernel Shell dostarczana przez MMB System jest jednym z najbardziej wydajnych rodzajów biomasy dostępnych na rynku. Niska zawartość popiołu, stabilna wilgotność i odporność na kruszenie to cechy, które sprawiają, że stosowanie PKS niweluje ryzyko kosztów związanych z modernizacją i czyszczeniem kotłów. Łupiny orzechów olejowca gwinejskiego to paliwo o powtarzalnych parametrach chemicznych, co pozwala na wprowadzenie oszczędności kosztów nabycia, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz poprawienie wydajności urządzeń potrzebnych do spalania.

Przedsiębiorstwa korzystające z biomasy PKS oferowanej przez MMB System dbają o środowisko naturalne poprzez spalanie ekologicznego źródła energii, które jednocześnie nie powoduje wylesiania i degradacji naturalnych ekosystemów – biomasa Palm Kernel Shell jest produkowana jako efekt uboczny w procesie przetwarzania orzechów olejowca na olej palmowy. Wytwarzanie PKS nie wymaga wycinania drzew, dlatego proces odnowienia źródła energii jest znacznie szybszy niż w przypadku innych biomas i nie uwalnia do środowiska zmagazynowanego w roślinach węgla. Palm Kernel Shell oferowana przez MMB System jest doskonałym paliwem, które jednocześnie zapewnia oszczędności i pozwala chronić planetę.