Budowa hali magazynowej to podstawowy wymóg działania w wielu przemysłowych branżach. Hala wykonana ze stali to najlepsza możliwość. Jej wykonanie można zlecić specjalistom z przedsiębiorstwa lub zająć się tym samodzielnie. Wymaga jednak zastosowania właściwych konstrukcji stalowych. Co zatem należy wiedzieć o całym procesie? Jak przebiegają kolejne etapy prac? Sprawdzamy!

Z czego tworzy się stalowe hale?

Hale stalowe wykonuje się na różne sposoby. Mogą być tworzone z tzw. dwuetownika gorącowalcowanego. Może być umieszczony w ramie pełnej bez ściągu pozwalającego na wydajne składowanie przechowywanych produktów lub z kotwą między tzw. wiązarami.  Drugi sposób umożliwia zmniejszenie powierzchni na magazynowanie towaru przy jednoczesnym zmniejszeniu ciężaru konstrukcji obiektu budowlanego. Wreszcie buduje się je za pomocą stalowych kratownic. Takie rozwiązanie stosuje się przy większych rozmiarach. Daje też możliwość zredukowania liczby wewnętrznych umocnień.


Od czego zacząć budowę hali o stalowej konstrukcji?


Konstrukcja stalowa hali oraz instalacja elementów nadziemnych wymaga spełnienia pewnych kryteriów. Należą do nich warunki górnicze, sejsmiczne lub gruntowo-wodne. Oprócz tego trzeba uwzględnić układ obiektu, tworzywo przeznaczone do budowy, zastrzeżenia odnośnie dozwolonych zagłębień powierzchniowych. Konstrukcje stalowe do budowy pawilonów powinny mieć zagwarantowane odpowiednie podłoże gruntowe. Przy tym fundamenty powinny tworzyć z już istniejącymi zintegrowaną całość. Ważna jest również zależność struktur podłogi, podbudowy i obciążeń parkietu na podstawę budowli.

Etapy konstruowania stalowych hal 

Budowa hal stalowych składa się z kilku etapów. Dzieli się je na:

  1. Sporządzenie projektu i zebranie niezbędnej dokumentacji: zgodnych z założeniami,

  2. Prefabrykację części konstrukcyjnych,

  3. Montaż konstrukcji ze stali,

  4. Sporządzenie fundamentów oraz przemysłowych podłóg. Stosuje się do tego stopy fundamentowe. W niektórych przypadkach sporządza się podłoże pośrednie. Umieszcza się je na palach zakończonych tzw. żelbetowym oczepem. Do przygotowania podbudowy stosuje się jeszcze mikropale, barety oraz kolumny cementowo-gruntowe lub betonowe.

  5. Opracowanie warstwowej płyty,

  6. Instalację przygotowanej z płyty bądź blachy obudowy,

  7. Zamontowanie stolarki budowlanej: drzwi, okien lub bram.

Ostatni etap stanowią prace instalacyjne i wykończeniowe. Obejmują one wybetonowanie podłóg wraz z utwardzeniem ich powierzchni. Instalacje wewnętrzne: elektryczne, wentylacyjne oraz grzewcze, a także zewnętrzne także zaliczają się do końcowych prac. Ostatnim krokiem jest zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku. Jego wzniesienie wymaga mimo to posiadania odpowiednich decyzji np. środowiskowej i pozwolenia.


Komu zlecić wykonanie konstrukcji stalowej hali?


Jeśli jesteś inwestorem, który planuje budowę magazynu, najlepiej zleć prace fachowcom. Specjalizujące się w tej dziedzinie firmy i wytwórnie konstrukcji stalowych przy użyciu wysokiej jakości materiałów i nowoczesnego sprzętu wykonują na zlecenie wytrzymałe na różne warunki budowle. Takie rozwiązanie, chociaż kosztowne, pozwala zaoszczędzić czasu.

Warto zaufać doświadczonym specjalistom, ponieważ budowa hali jest długim i wieloetapowym procesem inwestycyjnym. Profesjonaliści wykonają planowany obiekt w terminie. W razie czego doradzą lepsze rozwiązania konstrukcyjne.