Jedną z najnowocześniejszych technik wykańczania powierzchni metali oraz innych materiałów jest galwanizacja. W jakim celu przeprowadza się cynkowanie, chromowanie, srebrzenie, mosiądzowanie, cynowanie, polerowanie elektrolityczne stali nierdzewnej i kwasoodpornej? Na czym dokładnie polega ten proces? Na podobne pytania odpowiadają eksperci z firmy Galwanotechnika Sp. z o.o., działającej w powiecie wielickim, na terenie województwa małopolskiego.

Na czym polega galwanotechnika?

Galwanotechnika polega na tworzeniu powłok dekoracyjnych na wyrobach metalowych oraz na materiałach niemetalowych, w procesie elektrochemicznym, który zachodzi w wyniku elektrolitycznego osadzania się atomów metalu na innych powierzchniach w postaci cienkich warstw. Można w ten sposób otrzymać np. imitację złota, srebra lub miedzi. Obróbka galwaniczna przedmiotów pozwala również uzyskać efekt starzonych powłok dekoracyjnych. Niektóre metale da się dodatkowo patynować, co daje efekt przyciemnienia powierzchni wklęsłych.

Jak przebiega proces galwanizacji?

Galwanizacja opiera się na zasadzie elektrolizy, która polega na wymuszonej przez różnicę potencjałów na elektrodach wędrówce jonów zawartych w elektrolicie. Proces przeprowadza się w galwazerni, podczas tzw. kąpieli galwanicznej, w której umieszcza się elektrody. Katodę stanowi materiał, na którym ma powstać metaliczna powłoka, anodą jest czysty kawałek metalu służący do powlekania, a elektrolit to roztwór zawierający sól metalu pokrywającego.

Jeśli chcemy ocynkować stal, jako anodę stosujemy cynk, katodą będzie stal, natomiast elektrolitem roztwór siarczanu cynku. Po włączeniu prądu stałego dodatnio naładowane jony cynku będą przepływać przez elektrolit w kierunku stalowej katody, na której się osadzą.

– wyjaśnia ekspert z firmy Galwanotechnika Sp. z o.o., oferującej między innymi starzony mosiądz, cynę i miedź.

Na wydajność i jakość procesu mają wpływ również warunki i stosowane parametry: wartość napięcia, stopień oczyszczenia i odtłuszczenia powlekanych przedmiotów oraz stężenie i temperatura elektrolitu.

Galwanizowanie powierzchni na potrzeby przemysłu

Przedmioty poddane galwanizacji uzyskują większą odporność na działanie czynników wywołujących korozję oraz na uszkodzenia mechaniczne. Przyczyniają się również do poprawy przewodnictwa elektrycznego. Z tego powodu galwanizacja zyskuje coraz większą popularność przy wykańczaniu i zabezpieczaniu rozmaitych powierzchni w zakładach przemysłowych oraz w branży motoryzacyjnej, budowlanej i wykończeniowej, elektronicznej, elektrotechnicznej, metalowej, meblarskiej, odzieżowej itp. Stal galwanizowana nie rdzewieje tak długo, jak powłoka cynkowa nie zostanie uszkodzona. W sprzyjających warunkach stal poddana galwanizacji jest w stanie wytrzymać nawet do 50 lat.

Walory dekoracyjne

Dzięki galwanizacji powierzchnia metalu czy tworzywa sztucznego staje się jednolita, lśniąca i gładka, dlatego stosuje się ją także w celu poprawy estetyki przedmiotów i nadania im atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego. Za jej pomocą można uszlachetnić biżuterię czy przedmioty codziennego użytku. Firma Galwanotechnika specjalizuje się w cynowaniu na zawieszkach, polerowaniu elektrolitycznym stali nierdzewnej, chromianowaniu mosiądzu, cynkowaniu drobnych detali oraz innych usługach galwanizacyjnych zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.