Inflacja i podwyżki za dostawę energii elektrycznej zmuszają Polaków do szukania oszczędności. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się więc źródła darmowej energii: przydomowe elektrownie wiatrowe i fotowoltaika, która z powodzeniem może zasilać pompę ciepła, niwelując tym samym konieczność używania pieców na paliwa stałe. O zaletach tego rozwiązania opowiadają eksperci z firmy Oze Technik, oferującej energię ekologiczną z instalacji fotowoltaicznej.

Cenna energia odnawialna

Niekończące się podwyżki dóbr i usług spędzają sen z powiek niejednej osobie. Gospodarstwa domowe szukają więc oszczędności, gdzie się tylko da. Współczesny świat bazuje na elektryczności. Bez niej w zasadzie nie da się obecnie funkcjonować. Zamiast płacić horrendalnie wysokie rachunki, warto zacząć korzystać z darmowego źródła odnawialnej energii. Chociaż elektrownia wiatrowa to dosyć drogie rozwiązanie, panele słoneczne pozostają obecnie w zasięgu praktycznie każdej rodziny. Do głównych zalet instalacji fotowoltaicznej zaliczyć można niskie rachunki za prąd oraz niezaprzeczalną korzyść dla środowiska naturalnego.

Dzięki doborowi paneli o konkretnej mocy możliwe jest zapewnienie stałego dopływu prądu do budynku w ilości wystarczającej na potrzeby domowników, a ponadto umożliwiającej oddanie nadmiaru energii do sieci, z której można korzystać w zimne i pochmurne dni.

– informuje ekspert z firmy Oze Technik, oferującej tworzenie projektów oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, a ponadto również przygotowanie dokumentacji niezbędnej do otrzymania dofinansowania na zakup i montaż wszystkich, niezbędnych komponentów.

Zielona energia a ogrzewanie domu

Nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania jest zastosowanie pompy ciepła, ogrzewającej zarówno budynek, jak i wodę użytkową za pomocą energii termicznej, którą pobiera z naturalnych źródeł: gruntu, wody lub powietrza. Urządzenie dostarcza do obiektu ciepło, jednocześnie usuwając zimno na zewnątrz, co jest możliwe dzięki specjalnej instalacji i podzespołom, łączącym źródło energii z wymiennikiem. Czynnik roboczy, znajdujący się w parowniku pod postacią gazową, przejmuje energię, a następnie zostaje skierowany do sprężarki. Ta zwiększa zarówno ciśnienie medium, jak i jego temperaturę, dzięki czemu po dotarciu do skraplacza czynnik zmienia postać na płynną, czemu towarzyszy oddanie energii, przejmowanej przez górne źródło pompy. Teraz medium przepływa przez zawór rozprężny, gdzie ponownie zmienia swoją postać na gazową i cykl się powtarza. Pozyskana w czasie zmiany postaci czynnika energia zostaje zaś przekazana do wody wypełniającej instalację grzewczą budynku.

Pompy ciepła cechuje niski pobór mocy i wieloletnia, bezawaryjna oraz bezobsługowa praca. Co więcej, urządzenia te nie emitują do atmosfery żadnych, szkodliwych substancji, są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu, a ponadto zabierają niewiele miejsca. Do tego można je bezinwazyjnie podłączyć do posiadanej już instalacji CO oraz wody użytkowej.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest więc bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza że urządzenie to również można otrzymać dofinansowanie.

– wyjaśnia ekspert z firmy Oze Technik, zajmującej się między innymi montażem wysokiej jakości pomp ciepła pochodzących od renomowanych producentów.