Więźba dachowa to najpopularniejszy rodzaj konstrukcji drewnianej montowanej w domach jednorodzinnych. Jak wyjaśnia pracownik Zakładu Stolarskiego Mirosława Borkowskiego, ten drewniany stelaż przenosi obciążenia z pokrycia dachowego i pozwala wykonać nawet najbardziej złożony projekt dachu. Sprawdźmy, w jaki sposób należy wykonać więźbę, aby służyła przez długie lata i zapewniała solidne podparcie dla pokrycia.

Co warto wiedzieć o więźbie dachowej i układzie konstrukcyjnym dachu?

Podstawowym elementem konstrukcyjnym więźby dachowej jest wieniec, który ma za zadanie zabezpieczyć ściany budynku przed rozsunięciem się i przewróceniem. Za przenoszenie obciążeń na ściany odpowiedzialna jest murłata, zaś krokiew to część, do której mocuje się pokrycie dachowe. Oczywiście, to nie wszystko. W skład więźby wchodzą ponadto: płatew, kleszcze, wiązar, słup, zastrzał i wiele innych. Złożoność konstrukcji sprawia, że jej wykonanie należy powierzyć fachowcom. Jak wskazuje specjalista z Zakładu Mirosława Borkowskiego, najdrobniejszy szczegół może zaważyć na funkcjonalności dachu. Kwestią kluczową jest kąt nachylenia więźby, od którego zależy stopień odprowadzania wody. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej redukcji kosztów, zrezygnuj z pokrycia z łukami, dymnikami i wieżyczkami, na rzecz dachu dwuspadowego.

Zakład Stolarski Mirosława Borkowskiego – rodzaje więźby dachowej

Najpopularniejszym typem więźby jest więźba krokwiowa stosowana przy rozpiętości ścian zewnętrznych nieprzekraczającej 6 metrów. W tym przypadku rolę elementu nośnego spełnia para krokwi połączonych w kalenicy. Jeżeli dystans między ścianami przekracza 6 metrów, wówczas eksperci z Zakładu Borkowskiego wykonują więźbę jętkową – w takim układzie każda para krokwi jest rozparta w połowie długości, co umożliwia wykonanie pokrycia o rozpiętości do 11 metrów. W przypadku największych dachów stosuje się więźbę płatwiowo-kleszczową, w której krokwie posiadają podparcie w postaci płatew pośrednich.