Należy sobie uświadomić, że mamy różne rodzaje drewna kominkowego. Faktem jest, że każde z nich, jeśli zostanie odpowiednio przygotowane, po wrzuceniu go między płomienie, odpowiednio zajmie się ogniem. Jednak efekt, jaki uzyskamy, w głównej mierze zależy od jego gatunku. Firma Tartek oferuje dąb, brzozę, topolę, sosnę, olchę, jesion, buk, akacje, grab i brzozę. Chcesz poznać dokładniej ich charakterystykę? Przeczytaj ten artykuł.

Na jakie cechy powinno się zwrócić uwagę, wybierając drewno opałowe?

Zamierzasz kupić drewno opałowe? Koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych właściwości. Jest to stopień wysuszenia, czas potrzebny na wyschnięcie, grubość kory, jego gęstość, łupliwość. Te cechy mają wpływ np. na wielkość płomienia, czy iskrzenie. W pierwszej z nich, szczególne znaczenie ma tempo przysychania. Proces suszenia jest inny dla poszczególnych gatunków. W przypadku niektórych z nich, potrzeba jest na to więcej czasu. To ze względu na specyficzną budowę i strukturę. Musisz wiedzieć, że jeśli wybierzesz drewno kominkowe, które ma grubą korę, trzeba zrobić większy jego zapas. Cechą, która decyduje o jego kaloryczności i zdatności opałowej, jest jego gęstość. W sytuacji, w której musisz sam je porąbać, istotna okazuje się jego łupliwość. Tutaj najlepszym wyborem będzie buk lub brzoza.

Jakie drewno kominkowe pozwala uzyskać, jak najwięcej ciepła?

Chcesz uzyskać, jak najwięcej ciepła ze spalanego drewna? Musisz więc kierować się gęstością i kalorycznością gatunku. Firma Tartek oferuje produkt w wałkach, cięty w klocki oraz łupany. Jest to grab, brzoza, dąb, akacja, buk, jesion, olcha, sosna, topola.

O pierwszym z nich można powiedzieć to, że pali się powoli.

– mówi specjalista. Daje bardzo dużo ciepła. Ma niewielką zawartość kory. Drugi rodzaj pali się szybko, ale też łatwo i równomiernie. Trzeci z nich ma bardzo przyjemny zapach i do tego dobre właściwości cieplne. Akacja jest ciężka i twarda. Buk ma niską zawartość kory.