Fotowoltaika jest jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby uwolnić się od rachunków za prąd, który jednocześnie jest dobry dla naszej planety. Przesiadka na bardziej świadome ogrzewanie domu i zaopatrywanie go w energię elektryczną dzięki fotowoltaice jest kluczowe dla dobra nas wszystkich – zmiany klimatu dzieją się już, więc trzeba działać. Własna farma prądu na dachu to dobry początek!

Energia odnawialna dla domu

Panele słoneczne coraz gęściej ścielą się na polskich dachach. Jest to zjawisko jak najbardziej pożądane, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, które są jak najbardziej realne, więc coraz szersze wykorzystywanie OZE jest kluczowe dla dobra planety, jak i naszego. Panele fotowoltaiczne pozwolą też oszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd. Co prawda nie jesteśmy w 100% niezależni od elektrowni, to mimo wszystko różnica powinna być odczuwalna. Ilość produkowanego prądu przez baterie słoneczne zamontowane na dachu naszego domu jest uzależniona od rodzaju paneli słonecznych, jak i lokalizacji samego domu, ukształtowania dachu oraz ilości dni słonecznych w roku. Mitem jest jednak twierdzenie, że w Polsce nie da się produkować prądu ze słońca, bo zwyczajnie jest za mało słońca. Panele działają niezależnie od chmur zasnuwających niebo – ogniwa i tak produkują prąd, z tym że mogą robić to odrobinę mniej wydajnie, niż w przy pełnym nasłonecznieniu. Również zimą fotowoltaika generuje prąd, także nie ma się, co obawiać, że instalacja naszej „farmy prądu” będzie sezonowa.

Firma Energia Słońca z Łodzi oferuje profesjonalne rozwiązania z zakresu fotowoltaiki dla domu - projektowanie instalacji fotowoltaicznej oraz jej montaż. Zapewnia kompleksową obsługę w zakresie odnawialnych źródeł energii - proponuje szereg rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie pozyskanie energii wystarczającej do zasilenia wszystkich urządzeń w domu czy firmie.

Fotowoltaika – jak to działa?

Fotowoltaika to technologia pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego - działa ona poprzez wykorzystanie paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną na prąd elektryczny. Panele te składają się z komórek fotowoltaicznych wykonanych z półprzewodników, takich jak krzem lub selen. Dzięki temu, że nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery i nie wymagają ciągłego uzupełniania paliwa, to jedno z najbardziej ekologicznych źródeł energii na świecie. Fotowoltaika działa w systemie netbilling, który opiera się na zasadzie produkcji energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych i przesyłania jej do sieci energetycznej. W momencie, gdy panele produkują więcej energii niż potrzebujemy, nadwyżka trafia do sieci i jest zwracana przez dostawcę energii w postaci kredytu na rachunku za prąd. Natomiast w przypadku braku generacji energii przez panele, pobierana jest energia z sieci. Eksperci podkreślają, że inwestycja w fotowoltaika zwraca się w przeciągu 5-7 lat. Szybkość zwrotu uzależniona jest do wielu czynników w tym od tego, jakie panele zamontujemy na dachu oraz od wielkości instalacji. Warto tez pamiętać, że jest możliwość uzyskania dofinansowania na systemy fotowoltaiczne w ramach programu Mój Prąd. Program miał już kilka odsłon - czwarta edycja MP 4.0 skończyła się 17/03/2023 r., a nowa odsłona planowana jest już w drugiej połowie kwietnia. Poza instalacjami fotowoltaicznymi dofinansowanie można otrzymać na magazyn energii (baterie do kumulowania energii), magazyn ciepła, systemy zarządzania energią, a nowością stają się również pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Jakie panele fotowoltaiczne kupić?

Wybór odpowiednich paneli słonecznych uzależniony jest od wielu czynników i czasem lepiej zdać się na fachowców z firmy Energia Słońca, którzy najlepiej dopasują rodzaj paneli fotowoltaicznych, jak i wielkość samej instalacji. Każda instalacja fotowoltaiczna dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb klienta oraz wymogów stawianych przez sam budynku m.in. lokalizacji, kształtu dachu oraz najbliższego otoczenia. Moc paneli oraz ich ilość musi być dopasowana do rocznego zużycia energii elektrycznej w domu – czasem więcej, wcale nie oznacza lepiej. Podział paneli słonecznych ze względu na budowę:

  • moduły monokrystaliczne – mają charakterystyczne, czarne zabarwienie; bardzo wydajne (19 – 22%), więc można zamontować mniejsze panele, które i tak wygenerują zadowalająca ilość prądu; wiąże się to jednak z wyższą ceną.

  • moduły polikrystaliczne – to te o bardziej niebieskawym zabarwieniu, są trochę mniej wydajne niż wersje monokrystaliczne, zostały zastąpione nowocześniejszymi modelami,

  • moduły szklane (panele amorficzne) – są najmniej wydajne, choć cenowo bardzo atrakcyjne; konstrukcja paneli amorficznych jest inna niż poprzednich dwóch typów, tutaj płytki są szklane i pokryte cieniutką warstwą krzemu.

Warto stawiać przede wszystkim na produkty uznanych producentów takich jak: Risen, QCells, Jinko, DMEGC, Trina Solar czy Hyundai. Często posiadają one dłuższą gwarancję oraz są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu, mamy większą pewność, że zamontowane baterie słoneczne będą działały bez zarzuty przez długie lata. Szacunkowo instalacje fotowoltaiczne mają służyć przez ok. 25 lat, więc raczej nie polecamy przesadnej oszczędności w tej kwestii.