Jak się okazuje, farba do metalu występuje w wielu różnych odmianach. Nic więc dziwnego, że nie każdy wie, na jaką odmianę powinien postawić. Kryteria wyboru są różne, głównie chodzi tutaj o możliwość zastosowania danej farby. To jednak nie koniec, liczą się także same właściwości pojedynczych rodzajów farb. Chcesz wiedzieć, jaką wybrać, kiedy następnym razem będziesz malował element metalowy? Przekonaj się!

Podział farb do metalu – jakie masz możliwości?

Pierwszy rodzaj farb do metalu to te podkładowe. Od nich należy zacząć malowanie. Jest to swego rodzaju środek antykorozyjny, który gwarantuje dłuższą trwałość farby powierzchniowej – o czym mogliśmy się dowiedzieć podczas rozmowy z pracownikiem firmy Chemal. Farby podkładowe występują w kilku rodzajach. Najczęściej wyróżnia się te antykorozyjne, które nakłada się na „goły” metal. Istnieją jednak propozycje, które umożliwiają nakładanie farby na powierzchnię z drobnymi oznakami korozji. Co wybrać? Wszystko zależy od tego, czy ta rdza na powierzchni elementu metalowego, który ma zostać pomalowany, występuje. Jeśli tak, wybierz ten drugi rodzaj farb, jeśli nie, bez problemu możesz postawić na farbę antykorozyjną.

Po nałożeniu dwóch warstw farby podkładowej można przejść do malowania farbą nawierzchniową. Tutaj wybór jest już większy. Warto stawiać jednak na emalie typu dwa w jednym, które dodatkowo zagruntują powierzchnię malowaną. Dużo zależy od tego, czy metal użytkujesz w domu, czy na zewnątrz. Jeśli w domu, potrzebujesz farby do metalu wodorozcieńczalnej, jeżeli na zewnątrz to rozcieńczalnikowej. Stawiaj na rozwiązania na spoiwie piliwinitowym lub chlorokauczukowym, bo to najtrwalszy możliwy wybór. W przypadku farb nawierzchniowych możesz także wybrać te do powierzchni ocynkowanych. Zapoznaj się więc przed malowaniem z powierzchnią, dowiedz się, jakiego jest rodzaju.

Farba do grzejników – jak wybrać najlepszą?

Zwykłą farbą do metalu nie pomalujesz grzejnika w swoim domu. Do  tego potrzebujesz specjalistycznej farby do grzejników. Dlaczego? Ponieważ ma ona zwiększoną odporność na wysoką temperaturę, a także jest wykonana na spoiwie akrylowym. Masz wtedy pewność, że pomalowana powierzchnia nawet w sezonie grzewczym nie będzie odchodzić od konstrukcji grzejnika. Musisz przy tym pamiętać, że sam grzejnik, ale również inne powierzchnie metalowe należy odpowiednio do malowania przygotować. Przede wszystkim warto je odkurzyć, wymyć, a następnie odpowiednio osuszyć. W przypadku grzejników nie możesz malować, kiedy są ciepłe. Najlepiej rób to w sezonie letnim albo w zimowym, jeśli grzejnik był wyłączony minimum kilka godzin. Stawiaj przy tym na farby wysokiej jakości, najlepiej z oferty hurtowni farb, która swoje produkty sprowadza od cenionych producentów.