Jeśli chodzi o filtrację przemysłową, istnieje kilka różnych rodzajów filtrów wykorzystywanych w czasie pracy z cieczami tej klasy. Jednymi z najczęściej wybieranych modeli są filtry kasetowe oraz kieszeniowe. Sprawdźmy, jakie mają zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle oraz jakie są główne różnice między dwoma podstawowymi wariantami filtrów.

Od czego zależy wybór filtrów przemysłowych?

Wybór filtrów sprowadza się zasadniczo do uzyskania odpowiedniej technologii filtracji, która spełni wymagania dotyczące wydajności zakładu, przy jednoczesnym zachowaniu przewidywanych kosztów operacyjnych. Zarówno filtry typu kieszeniowego, jak i kasetowego oferują nośniki wymienne, ale ostateczna decyzja powinna wynikać z analizy ich zastosowań.

Filtry kasetowe – zastosowanie i charakterystyka

Filtry kasetowe są często najlepszym wyborem do wielu zastosowań przemysłowych. Wykorzystują szeroką gamę mediów filtracyjnych w zależności od zastosowania, takich jak: węgiel aktywny, filc igłowy czy nylonowa siatka monofilamentowa. Filtry działają na zasadzie zatrzymywania odpadów stałych wewnątrz worka i są uważane za stosunkowo niskokosztową formę filtracji przemysłowej.
 Niemniej modele kasetowe mają mniejszą powierzchnię niż większość filtrów kieszeniowych. Niski całkowity koszt eksploatacji sprawia, że ​​filtry kasetowe są doskonałym wyborem w przypadku małych nakładów produkcyjnych. Oprócz tego w niedużych zakładach nie ma częstej wymiany worków, co prowadzi do niższych kosztów utylizacji.
 Warto też zaznaczyć, że systemy filtracji kasetowej zwykle wytwarzają mniej odpadów stałych niż filtry kieszeniowe, co czyni je doskonałym wyborem do zastosowań, w których użytkownik chce zminimalizować ilość odpadów.

Filtry kieszeniowe – właściwości i zastosowanie

Filtry kieszeniowe, oferowane przez firmę Filterpoz, wychwytują zanieczyszczenia stałe na zewnętrznych powierzchniach materiału filtrującego. To sprawia, że mogą być używane wszędzie tam, gdzie wymagana jest filtracja submikronowa. Obejmują one zakłady produkcji napojów i żywności, zakłady chemiczne i lakiernicze oraz branże, w których wymagana jest filtracja kwasów i zasad.
 W wielu przypadkach filtry kieszeniowe są również idealne do zastosowań farmaceutycznych, a także do tych, w których wymagana jest filtracja ultra czystej wody.
 Dobór optymalnego rodzaju filtra zależy od wielkości oraz modelu produkcji danego zakładu, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto skonsultować się ze specjalistą i ustalić najlepszy rodzaj urządzenia.