Firma LIMARK z miejscowości Stare Opole ma długoletnie doświadczenie w produkcji konstrukcji stalowych oraz w obróbce metaloplastycznej wykonywanej na zamówienia klientów z różnych branż. Zlecenia spływają do tego przedsiębiorstwa od zakładów energetycznych czy też od koncernów motoryzacyjnych. Firma LIMARK jest bowiem producentem wyrobów stalowych dla sektora energetycznego oraz automotive. Szczegóły na ten temat można znaleźć w dalszych częściach artykułu. Przedstawiamy w nim procesy produkcyjne stosowane przez fachowców LIMARK w ich codziennej pracy.

Obróbka plastyczna blach

Firma LIMARK w swojej codziennej pracy wykorzystuje różnego rodzaju blachy stalowe, które występują między innymi w postaci gorącowalcowanej, zimnowalcowanej czy też ocynkowanej. Mają one bardzo szerokie zastosowania przemysłowe, co wiąże się z możliwością poddawania ich wielu odmiennym procesom obróbki plastycznej. Dobierane są one w zależności od potrzeb klientów czy konkretnych produkowanych wyrobów stalowych o bardzo precyzyjnych parametrach, określonych ściśle wymiarach czy nawet o skomplikowanych kształtach. Jak wyjaśniają inżynierowie produkcji z firmy LIMARK, obróbka plastyczna wykorzystywana jest przez nich między innymi przy tworzeniu wysokiej klasy misek olejowych dla branży automotive. Możliwe jest to dzięki pracy między innymi tak innowacyjnych urządzeń, jak prasy hydrauliczne o nacisku 100-500 ton. Jak jednak w praktyce wygląda obróbka plastyczna blach?

Procesy metaloplastyczne, które stosuje firma LIMARK, są zaawansowane technicznie i wykonywane pod ścisłą kontrolą zakładową wedle branżowych norm PN-EN, ISO oraz DIN. Mowa o modelowaniu blach wskutek ciągnienia, przetłaczania czy wytłaczania. Uszczegóławiając, obróbka plastyczna polega zatem na trwałej zmianie kształtu stali między innymi dzięki wywieraniu na jej punktach nacisku przekraczającego tzw. granicę plastyczności. W przypadku tworzeniu gotowych produktów istotna jest w późniejszym czasie obróbka wykańczająca skrawaniem. 

Obróbka konstrukcji stalowych skrawaniem

Nie tylko obróbka plastyczna ważna jest w pracy takich zakładów jak LIMARK. Przedsiębiorstwo to jako producent elementów stalowych dla uznanej w świecie marki tworzącej stacje wyłączeniowe wysokiego napięcia musi stosować również procesy zaliczane do skrawania. Nowoczesna narzędziownia, w którą wyposażona jest firma LIMARK, umożliwia zatem nadawanie wyrobom kształtów czy wykańczanie ich powierzchni, w tym krawędzi poprzez toczenie, frezowanie, wiercenie czy szlifowanie. Do takich procesów wykorzystywane są różne sprzęty np. centra obróbcze CNC, czyli maszyny numeryczne sterowane komputerowo.

Dodać warto, że skrawanie niebywale ważne jest też przy produkowaniu elementów dla wspomnianej już branży automotive. Szlifowanie, toczenie czy frezowanie umożliwiają nadawanie stali odpowiedniej faktury. Procesy te mają też duże znaczenie dla żywotności gotowych wyrobów stalowych oraz wpływają na ich funkcjonalność.

Spawanie elementów stalowych 

Produkcja wyrobów stalowych w wielu przypadkach prócz obróbek plastycznej i skrawaniem wymaga również spawania. Stal może być z powodzeniem łączona przy zastosowaniu wielu odmiennych metod spawalniczych, ale jak podkreślają specjaliści z firmy LIMARK, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. migomatów. Pozwalają one na wykonanie spawania MIG/MAG w osłonie gazowej, co gwarantuje:

  • dużą wydajność procesu i jego szybkość,

  • wysoką jakość,

  • możliwość wykonywania pracy w różnych pozycjach,

  • możliwość łączenia różnych grup materiałowych,

  • zoptymalizowane koszty.

Podsumowanie

Tworzenie wyrobów ze stali nie tylko wymaga ich zaprojektowania i zastosowania odpowiedniego materiału konstrukcyjnego. Produkty dla takich branż jak automotive oraz energetyka zawsze przechodzą złożone procesy obróbki plastycznej, skrawania oraz spawania. Technologie te w swojej codziennej pracy od lat wykorzystuje firma LIMARK, która bez trudu jest w stanie sprostać nawet najbardziej niestandardowym oczekiwaniom klientów.