Na coraz większej ilości dachów dostrzec możemy panele słoneczne, ponieważ popularność fotowoltaiki z roku na rok ciągle rośnie. Jest ona procesem pozyskiwania energii słonecznej, dzięki której wytwarzany zostaje prąd, co możliwe jest przy zastosowaniu odpowiedniej technologii. Czym więc dokładnie jest fotowoltaika i czy inwestycja w nią jest opłacalna?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika polega na konwersji promieniowania słonecznego w stały prąd elektryczny, który następnie przekształcony zostaje w prąd zmienny, mogący zasilać nasz dom. Dzięki wyprodukowanym nadwyżkom, które trafią do sieci, możemy go później wykorzystać. Ilość energii, jaką uzyskujemy, zależna jest od intensywności wpływu światła promieni słonecznych na powierzchnię Ziemi.

Różnice w efektywności fotowoltaiki możemy dostrzegać w zależności od pory dnia czy roku, a także szerokości geograficznej oraz ilości pyłów w atmosferze. Instalacja fotowoltaiczna może też działać w różnym stopniu. Wynika to wielkości dachu czy wolnego gruntu. Istotne jest również to, jak wyeksponowana jest powierzchnia dachu względem słońca. Nie bez znaczenia jest też kąt jego nachylenia lub stopień zacienienia. W zależności od tych czynników należy właściwie dobrać moc instalacji. Wówczas pokryje określone zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Podstawowym elementem jest moduł fotowoltaiczny. Składa się ze zbudowanych z krzemu ogniw fotowoltaicznych. Jego głównym zadaniem jest zmiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Całość takiego modułu obudowana zostaje w ramy. Następnie są one układane w panele słoneczne. Decydując się na wybór ogniw i modułów firmy Sko-Tex z Żywca, będącej autoryzowanym dystrybutorem Defro, mamy pewność dostępu do polskich produktów, które spełniają międzynarodowe wymagania w kwestii jakości, a także otrzymujemy 25-letnią gwarancję na ich moc. Do prawidłowego funkcjonowania całej instalacji fotowoltaicznej potrzebny jest również falownik. Jest to urządzenie, które kontroluje przepływ energii. Dodatkowo przekształca też wytworzony prąd stały na prąd zmienny, który służy w naszych domach do uruchamiania różnego rodzaju urządzeń elektrycznych.

Czy fotowoltaika dla domu się opłaca?

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Ze względu na to, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak mocno będzie świeciło słońce o danej porze roku i w konkretnym miejscu, możemy jedynie w przybliżeniu określić, kiedy wydatek związany z założeniem instalacji fotowoltaicznej się zwróci. Specjaliści jednak mówią o okresie od 7 do 10 lat. I chociaż opłacalność może jedynie oszacować, zainteresowanie tą technologią wynika z faktu, że przyczynia się ona do realnych oszczędności. Odpowiednio dobrana moc instalacji zmniejszy wysokość rachunków za prąd, a w niektórych przypadkach może nawet pozwolić na wyeliminowanie potrzeby korzystania z energii elektrycznej, która pochodzi ze źródeł konwencjonalnych.