Gliceryna jest najprostszym trwałym alkoholem trójwodorotlenowym. Znana jest również pod mniej popularną nazwą E422. Z racji tego, że ma ona szerokie spektrum działania, korzysta z niej nie tylko przemysł kosmetyczny, ale także farmaceutyczny, spożywczy, chemiczny, czy nawet pirotechniczny. Dowiedz się, jakie właściwości ma gliceryna i do czego najczęściej jest wykorzystywana. Zapraszamy do lektury!

Glicerol – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Glicerol zaliczany jest do organicznych związków chemicznych z grupy alkoholi cukrowych zwanych także cukrolami, który składa się z trzech grup hydroksylowych, odpowiedzialnych za jego zdolność do rozpuszczania się w wodzie i higroskopijność. Uznaje się go za substancję nie drażniącą, a jego cechą charakterystyczną jest słodki posmak. Dodatkowo posiada oleistą, gęstą konsystencję, a topnieniu ulega w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Można go podzielić na dwa typy, ze względu na źródło, z którego zostanie pozyskany:

  • Naturalny – źródłem są tłuszcze zwierzęce oraz tłuszcze roślinne, może być wytwarzany z olejów roślinnych na przykład z oleju kokosowego.
  • Syntetyczny – źródłem jest propylen.

Zastosowanie gliceryny w kosmetyce

W tej dziedzinie przemysłu została doceniona dzięki swoim właściwościom nawilżającym i regenerującym. Dodatkowo gliceryna ułatwia rozprowadzanie substancji i umożliwia połączenie składników tłustych z wodnymi, które w naturalnych warunkach się nie wiążą. Używa się jej do produkcji:

  • Kremów nawilżających do ciała i twarzy — gliceryna gromadzi wodę i wiąże ją w naskórku, pozytywnie i długotrwale wpływając na nawilżenie skóry.
  • Kremów do rąk i stóp — zmiękcza zrogowaciałą skórę, łagodząc spierzchnięcia i podrażnienia.
  • Kremów ochronnych – gliceryna świetnie chroni przed mrozem i zimnem.
  • Kosmetyków do włosów – pozytywnie działa na zniszczone włosy, wzmacniając je i wygładzając rozdwojone końcówki.
  • Past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej

Wykorzystanie w farmacji i medycynie

Gliceryna farmaceutyczna należy do częstych składników leków na serce. Wykorzystywana jest bowiem do produkcji nitrogliceryny, która z kolei wykazuje zdolność do rozkurczania naczyń krwionośnych. Czasami stosuje się ją także w formie kropli do oczu na łagodzenie objawów tak zwanego suchego oka albo w formie stałej jako czopki doodbytnicze, aby ułatwić wypróżnianie się. Co ciekawe glicerol jest także składnikiem preparatów zmiękczających woskowinę uszną.

Czy coś jeszcze?

Warto wspomnieć także inne zastosowania gliceryny w przemyśle:

  • W garbarstwie do wysuszania skóry
  • Do produkcji materiałów wybuchowych
  • Do produkcji płynów hamulcowych i chłodniczych
  • Przy tworzeniu barwników
  • Jako składnik liquidów do e-papierosów

Jak tłumaczy specjalista z firmy Kojzar Ltd Sp. z o.o., która zajmuje się dystrybucją i transportem środków chemicznych i swoją siedzibę ma w Kędzierzynie-Koźlu, bardzo ważne jest to, aby wybierać glicerynę techniczną i glicerynę farmaceutyczną dobrej jakości i z pewnego źródła. W ofercie tej firmy znajdziemy także sprzedaż hurtową środków chemicznych.