Chlorek wapnia to prosty i znany związek nieorganiczny, który ma bardzo charakterystyczne właściwości. Funkcjonuje w przyrodzie w postaci kopaliny oraz pod postacią solanek. Chlorek wapnia wytwarzany jest od przeszło stu lat. Nieorganiczny związek jest bardzo dostępny, a jego cena jest niska, dlatego znalazł wiele zastosowań. Zarówno latem, jak i zimą, drogi szturmowe są dość trudne w utrzymaniu. W jaki sposób sprawdza się chlorek wapnia?

Zimowe utrzymanie dróg a chlorek wapnia

W mroźne dni, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach, stosuje się w tym celu różne preparaty. Zarówno chlorek wapnia, jak i chlorek sodowy czy chlorek magnezu używa się w Polsce do zimowego utrzymania dróg. W mniejszych ilościach stosuje się chlorek wapnia wówczas, gdy temperatura jest zbyt niska. Tego typu preparaty pomagają służbom drogowym przywrócić przejezdność dróg, kiedy sytuacja jest utrudniona, ze względu na liczne opady śniegu czy ataki gołoledzi.

Letnie utrzymanie dróg a chlorek wapnia

Drogi wymagają odpowiedniego utrzymania nie tylko zimą, ale również wtedy, kiedy termometry wskazują znacznie wyższą temperaturę. Intensywne promienie słońca w połączeniu z niewielką ilością opadów sprawiają, że na jezdni mogą tworzyć się pęknięcia. Dodatkowo podczas jazdy taką drogą, powietrze tworzy tumany pyłu. Całość ma niekorzystny wpływ, zarówno dla ekosystemu, jak i dla człowieka. Co więcej, pył jest szkodliwy również dla uczestników ruchu. Z tymi problemami doskonale radzi sobie chlorek wapnia, który można znaleźć w ofercie firmy Best Chem z Sochaczewa.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się chlorek wapnia?

Chlorek wapnia znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jednak jego wykorzystanie stale pozostaje otwarte, o czym świadczą liczne badania, które wykonują instytucje naukowe.

Przykładowe zastosowanie chlorku wapnia to:
  • dodatek do środków do zabezpieczania drewna i kamienia,
  • koagulant przy produkcji gumy,
  • środek zabezpieczający węgiel i rudy przed zamarzaniem,
  • składnik klejów i cementów,
  • dodatek do skrobiowych past gruntujących,
  • środek zabezpieczający nieutwardzone drogi przed nadmiernym pyleniem,

Chlorek wapnia znajduje również swoje zastosowanie jako środek do wykańczania tkanin bawełnianych nadający im niepalność oraz szeroko stosuje się go jako środek suszący i odwadniający przy produkcji rozpuszczalników organicznych i gazów.