Polska jest jednym z największych producentów węgla w Unii Europejskiej, ale jego wydobycie rokrocznie spada. Jednym z powodów jest jego jakość – dobre złoża z bardziej kalorycznym węglem zostały już dawno wyeksploatowane. Pozostały już tylko te położone głęboko, z węglem o słabszej jakości. Kupując opał boimy się nierzetelnych sprzedawców, ale również nasza niewiedza i nieprzemyślane zakupy mogą nam zaszkodzić. Jak zatem wybrać dobrze?


Tanio nie zawsze znaczy korzystnie


Niska cena opału nie zawsze jest równoznaczna z dokonaniem atrakcyjnego zakupu. Jego opłacalność pokazuje stosunek ceny do wartości opałowej. Nie warto zatem wybierać opału z niską ceną za tonę, ale przeliczać, ile kosztuje 1 GJ ciepła, by na tej podstawie porównywać opłacalność różnych rodzajów opału. Mniej uczciwi sprzedawcy zamiast wartości opałowej (kaloryczności) podają ciepło spalania, które wygląda atrakcyjniej i łatwo można oszukać klientów. Należy jednak pamiętać, żeby przy zakupie kierować się tylko i wyłącznie wartością opałową węgla.


Jak rozpoznać dobry węgiel


W zależności od wielkości ziarna, wyróżnia się różne jego sortymenty: kostkę, orzech, groszek, miał i muł węglowy. Generalnie im ziarno grubsze, tym węgiel nieco droższy i lepszy do zastosowania w domowym kotle. Nie da się „na oko” ocenić wszystkich ważnych parametrów węgla, ale wnikliwa obserwacja pozwoli dużo powiedzieć o kaloryczności i zawartości popiołu. Im węgiel bardziej błyszczący i smoliście czarny, tym bardziej kaloryczny. Jeśli chodzi o popiół, to w bryłach węgla nie powinno być widocznych białych pasków. Świadczą one o dużych przerostach kamienia, które mogą blokować ruszt w kotle.


Zakup węgla krok po kroku


Przed podjęciem decyzji o zakupie opału, warto zlokalizować składy węgla w okolicy, udać się tam osobiście i podpytać o źródła i parametry sprzedawanego węgla. Pozwoli to zarówno na osobistą, wstępną ocenę jakości węgla, jak również na porównanie cen w poszczególnych składach. Warto poprosić sprzedawcę w składzie opału o certyfikat z kopalni. Ważnym aspektem decydującym o terminie zakupu węgla jest pogoda. Należy nabyć opał między czerwcem a wrześniem – węgiel powinien być wówczas możliwie suchy, dzięki czemu unika się płacenia za wodę. Z tego samego powodu warto zaopatrzyć się od razu w zapas węgla na całą zimę, gdyż kupowanie opału wymieszanego ze śniegiem zwiększa koszty zakupu.


Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również sprawdzić, czym jeszcze wolno palić. Wprowadzane w kolejnych województwach uchwały antysmogowe zakazują palenia niektórych rodzajów węgla. Wcześniejsze zapoznanie się z listą uchwał i dokładnymi wymogami, pozwoli na uniknięcie kary za stosowanie niewłaściwego opału.