Proces galwanizacji wykorzystywany jest w produkcji wielu elementów, szczególnie elektronicznych. Do jego prawidłowego przebiegu, potrzebne są odpowiednie środki chemiczne, których dystrybutorem jest firma KMT MacDermid Polska z Papowa Toruńskiego. Kąpiel galwaniczna to inaczej wodny roztwór różnych związków, które są niezbędne do przebiegu procesu galwanizacji. Podczas tego procesu, za pomocą metody elektrolitycznej, wytwarzają się cienkie, metaliczne powłoki na powierzchni innego metalu.

Jak wygląda kąpiel galwaniczna?

Aby podczas galwanizacji zaszły zmiany struktury chemicznej danego rodzaju metalu, musi działać również napięcie elektryczne. Proces galwanizacji ma różne nazwy, które zależą od jonu wytworzonego metalu np. miedziowanie, cynowanie, niklowanie czy posrebrzanie. Każda kąpiel galwaniczna jest prowadzona w specjalistycznych wannach galwanicznych z wykorzystaniem różnego rodzaju urządzeń. W prowadzeniu procesów galwanizacji specjalizują się zakłady galwanotechniczne, które posiadają odpowiednie urządzenia i sprzęty do ich przeprowadzania.

Przed rozpoczęciem kąpieli galwanicznej powierzchnia metalu musi być odpowiednio przygotowana, czyli musi być oczyszczona i odtłuszczona. Tuż przed nałożeniem powłoki na metal konieczne jest poddanie go procesowi trawienia, a między kolejnymi etapami galwanizacji wykonuje się płukanie.

Opowiada pracownik firmy KMT MacDermid, który zajmuje się dystrybucją środków niezbędnych w procesach chemicznej obróbki metalu, takich jak cynowanie, miedziowanie, odtłuszczanie i wiele innych.

W kąpieli galwanicznej znajdują się nie tylko jony metalu, który osadza się na elementach. Zawarte w niej są również związki nieorganiczne i organiczne, które są niezbędne do odpowiedniego przewodnictwa w roztworze oraz do uzyskania polaryzacji elektrod, co przekłada się na jakość powłoki. Kąpiel galwaniczna jest elektrolitem i dzięki temu może przewodzić prąd. W wannie galwanizacyjnej zanurzone są elektrody wysyłające ładunek elektryczny, co powoduje wytworzenie pola elektrostatycznego. Przepływ prądu jest niezbędny do wytworzenia powłok galwanicznych. Podczas jego przepływu jony metalu zaczynają się przemieszczać w kierunku powierzchni metalu, który poddany jest procesowi. Podczas kąpieli na początku procesu wytwarzają się zarodki krystalizacji, które następnie formują powłokę.

Jaki jest efekt kąpieli galwanicznej?

Po zakończeniu procesu kąpieli galwanicznej na metalu powstaje powłoka galwaniczna, która zabezpiecza metal przed korozją, jest szczelna, ma dobrą przyczepność oraz jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Za pomocą powłoki galwanicznej można zmniejszać współczynnik tarcia praz zwiększać właściwości przewodzące. Galwanizacja jest procesem powszechnie wykorzystywanym podczas produkcji między innymi części samochodowych. Dzięki niej są one odpowiednio zabezpieczone i mogą spełniać swoje funkcje.