Polskie wędliny i produkty mięsne wędzone, są uważane za jedne z najlepszych jakościowo w Europie i na całym świecie. Olbrzymi eksport towarów można zaobserwować do takich państw, jak Niemcy, Wielka Brytania, USA, Włochy, a także  do  krajów skandynawskich. Za czym stoi sukces polskiego przemysłu wędliniarskiego ? Przede wszystkim jest to efekt wyboru dobrych gatunków mięs, a także metodologii ich obróbki. Dzisiaj bowiem najlepsze przedsiębiorstwa produkujące wędzonki i wędliny, opierają swoje działania o tradycyjne receptury oraz innowacyjne urządzenia. Poznaj je razem z nami!

  1. KOMORY WĘDZARNICZO-PARZELNICZE
  2. KOMORY TRADYCYJNE W PEŁNI ZAUTOMATYZOWANE.
  3. OBLEWARKI I OLEJARKI - KOMORY DO WYBARWIANIA WĘDLIN I WYROBÓW  WĘDLINIARSKICH METODĄ  NATRYSKU  PREPARATU NA  POWIERZCHNIĘ  BATONU.

Nowoczesne ośrodki przemysłu mięsnego, są wyposażone w komory wędzarniczo-parzelnicze, które dedykowane są do przeprowadzania procesów obróbki termicznej mięsa, wędlin, serów, ryb  a także wielu innych produktów spożywczych.

Najlepsze konstrukcje, wyróżniają się pełną automatyzacją wszystkich procesów oraz zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań takich jak:

  1. Zastosowanie „kierownic” do rozprowadzania świeżego powietrza co  pozwala na  równomierne suszenie produktu  góra – dół,  przód tył z dokładnością  nawet  do 0,5 ◦C. 
  2. Innowcyjny sposób rozprowadzenia pary o niskim ciśnieniu i prowadzenie kroku parzenie bez konieczności  pracy wentylatorów  z zachowaniem równomierności rozkładu temperatur co daje  możliwość znacznego ograniczenia  masy ubytków gotowego wyrobu.
  3. Wpięcie odprowadzenia dymu z komory do  płuczki wodnej  dzięki czemu  komora  nie jest uciążliwa dla otoczenia  oraz nie wymaga dużych nakładów energetycznych na  oczyszczenie spalin.
  4. Zastosowanie automatycznego układu mycia z wykorzystaniem  pompy  dozującej co  nie wymaga rozcieńczanie koncentratów  środków  myjących przed  tym zabiegiem.
  5. Zastosowanie  innowacyjnego  rozwiązanie w budowie dymogeneratora szczelnego polegające  na odcinanie zasobnika wiórków od komory spalania podczas postoju dymogeneratora .Pozwala to na oszczędności  i prawidłowe  kontrolowanie procesu spalania zrąbków  wędzarniczych.
  6. Zastosowanie  pianki poliuretanowej do izolacji ścian oraz ograniczenie  mostków termicznych powoduje, że straty energetyczne w nowoczesnych  komorach wędzarniczo parzelniczych   są  bardzo niskie.

WYROBY  PRODUKOWANE  NA  TAKICH  URZĄDZENIACH SPEŁNIAJĄ NAJNOWSZE  NORMY DOTYCZĄCE ZAWARTOŚCI SUBSTANCJI SZKODLIWYCH(WWA).

Przykładem bardzo innowacyjnych komór wędzarsko-parzelniczych, które spełniają restrykcyjne normy branżowe są  urządzenia  produkowane i dystrybuowane przez firmę MECHATRONIKA Ireneusz Wysocki. To właśnie to przedsiębiorstwo zapewnia nowoczesne sprzęty, które wyposażone są w układy sterowania, automatyczne układy mycia komór, układy pomiaru temperatury i wilgotności, czy też  w układy pomiaru temperatury rdzenia batonu. Jak podaje sam producent, jego komory wędzarsko-parzelnicze, wyróżniają się przede wszystkim trwałą i szczelną budową kompaktową, niskim zapotrzebowaniem energetycznym, automatycznym  systemem sterowania klapami i zaworami, niską ceną, oraz uzyskiwaniem dzięki  tym czynnikom  bardzo dobrych wskaźników technologicznych.

KOMORA TRADYCYJNA ‘IWYSOCKI”  to maksymalnie zautomatyzowane urządzenie  do  produkcji wyrobów tradycyjnych.

Komora pozwala na uzyskanie wyrobów o walorach  tradycyjnego produktu w zakresie  wyglądu zewnętrznego, zapachu , smaku  i eliminuje mankamenty produkcji  takich wyrobów w komorach murowanych z cegły szamotowej to jest: nierównomierne  wędzenie, brak  kontroli temperatury, brak możliwości mycia i spełnienia wymagań w zakresie  prawidłowego  funkcjonowania systemy HACCP.

KOMORA TRADYCYJNA ‘’IWYSOCKI”  jest konstrukcją samonośną o budowie segmentowej, wykonaną w  całości ze stali kwasoodpornej łatwą  w montażu .

Obsługa tego urządzenie jest porównywalna z obsługą nowoczesnych komór wędzarniczo-parzelniczych renomowanych  firm.

Wszystkie  etapy procesu technologicznego za wyjątkiem załadunku i zainicjowania spalania drewna kontrolowane i prowadzone są  za  pomocą sterownika mikroprocesorowego z opcją rejestracji. Procesy można prowadzić  w sposób krokowy  i  konfigurować je w indywidualne   programy  dedykowane dla  danego produktu. Automatyzacja procesu tradycyjnego wędzenia  zapewnia  powtarzalność  produktu, eliminuje błędy  ludzi  i optymalizuje  produkcję w czasie.

KOMORA TRADYCYJNA ‘IWYSOCKI”  wyposażona  jest w 

  • automatyczny system podsycania i schładzania paleniska drewna co pozwala na  automatyzacje procesu spalania.
  • automatyczny system klap i kierownic do rozprowadzania dymu i żaru w przestrzeni wózka wędzarniczego.
  • automatyczny system nawilżania i parzenia parą wodną
  • automatyczny system mycia.

W KOMORZE TRADYCYJNEJ” IWYSOCKI” można prowadzić następujące procesy:

  • suszenie
  • wędzenie tradycyjne
  • zapiekanie do temperatury 140 ◦C
  • parzenie

Budowa komory dostosowana  jest  do typowych wózków wędzarniczych.

OBLEWARKA  to  urządzenie wielofunkcyjne, które usprawnia procesy barwienia-malowania  i wędzenia wędlin.

Nasze OBLEWARKI posiadają  wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych zdobytych w trakcie wieloletniej współpracy ze znaczącymi producentami wędlin w  Polsce.

Pracą z oblewarką jest prosta i nie wymaga wielkiego  wysiłku fizycznego.

Komora została tak zaprojektowana aby ograniczyć pracę ludzi .

Nasze oblewarki zwykle ustawiane są w ciągu technologicznym z  komorami do  obróbki  termicznej i obsługiwane przez  wędzarzy. Jest  to  możliwe dzięki zautomatyzowaniu  procesu oblewania- malowania wędlin ponieważ  obsługa tego urządzenia sprowadza się do wjechania typowym wózkiem z produktem do  komory i naciśnięciu przycisku start!

Konstrukcja OBLEWARKI jest wykonana w całości ze stali nierdzewnej, ściany komory  są izolowane  w celu zapewnienia większej sztywności.

Wewnątrz komory jest umieszczony układ natrysku oparty na dyszach  renomowanych producentów zaprojektowany w taki sposób, że preparat pokrywa w całości  powierzchnię produktu a ruch obrotowo-uchylny  wózka  pozwala na dotarcie preparatu również do środkowych partii produktu.

 Ponieważ cykl wybarwiania wędlin prowadzi się na standardowych wózkach wędzarniczych w komorze następuje oddzielenie preparatu brudnego, który odpływa do kanalizacji od czystego, który powraca do układu natrysku.