Podłączenie płyty gazowej do sieci wymaga zachowania niezbędnych środków ostrożności. Nawet drobne nieprawidłowości mogą doprowadzić do tragicznych skutków, włącznie z wyciekiem gazu i wybuchem. Sprawdź, co na temat wykonania instalacji gazowej i wymogów technicznych stawianych przez polskie prawo mówi specjalista z przedsiębiorstwa GOK Regler und Armaturen.

Instalacja gazowa – wskazówki ogólne  

Instalacja gazowa składa się ze stalowych bądź miedzianych rur prowadzonych na wierzchu i łączonych przez spawanie. Wymogi techniczne w zakresie budowy instalacji gazowej precyzują sposób rozmieszczenia rur i podają odległości od poszczególnych przewodów i gniazdek.

W myśl zasad bezpieczeństwa rury muszą być prowadzone nad kablami elektrycznymi, a ich odległość od puszek, instalacji wodnej i centralnego ogrzewania, nie może być mniejsza niż 10 cm. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości od gniazdek i włączników

– wyjaśnia specjalista z GOK Regler und Armaturen. Przed podłączeniem urządzeń do sieci gazowej należy zastosować specjalne kulkowe zawory, które szybko odcinają dopływ gazu.

Instalacje gazowe w kuchni – próby szczelności

Przed rozpoczęciem użytkowania wykonawca instalacji gazowej przeprowadza próby szczelności. Jak wskazuje pracownik GOK Regler und Armaturen, zainicjowanie pracy sieci musi być poprzedzone odbiorem zrealizowanym przez wykwalifikowanego przedstawiciela zakładu gazowniczego. Montaż instalacji gazowej musi być przeprowadzony przez specjalistę, który ma wiedzę na temat aktualnie obowiązujących przepisów i uprawnienia do podłączenia sprzętu. Warto przy tym zaznaczyć, że bezpieczne działanie instalacji gazowej jest możliwe tylko przy sprawnej wentylacji. Instalacja wentylacyjna odpowiada bowiem za odprowadzanie spalin, które powstają podczas gotowania. Z tego względu system powinien być systematycznie kontrolowany przez wykwalifikowanego specjalistę. Co więcej, kuchnia, w której wykorzystuje się gaz, powinna być otwarta, aby zapewnić stały dostęp tlenu.