Odpowiednio dobrane narzędzia tnące to warunek łatwej i komfortowej pracy z drewnem. Dotyczy to nie tylko ścinania pni i gałęzi, ale również późniejszej obróbki w tartaku. Brzeszczot to część tnąca piły, którą można wymienić, kiedy znacznie się stępi. W zależności od materiału i rozmieszczenia ząbków będzie ona miała różne właściwości. Jak dobrać brzeszczot do gatunku drewna, które będziemy przecinać?

Jak czytać oznaczenia?

Każdy brzeszczot posiada oznaczenia, które wskazują, do jakiego rodzaju drewna najlepiej się sprawdzi. Wśród najczęstszych symboli można wyróżnić:

  • 4°/32° – doskonale sprawdzają się zimą w maszynach przemysłowych, gdyż przetną nawet zmarznięte drewno. Spisują się w przypadku akacji, buku, dębu, grabu oraz jesionu.
  • 9°/29° – podobnie jak poprzedni rodzaj, nadaje się do drewna twardego i zmarzniętego.  Zalecany do wszystkich gatunków drewna w momencie pojawienia się ujemnych temperatur.
  • 10°/30° – jedna z opcji raczej uniwersalnych, które tną drewno średnio twarde i miękkie, ale poradzą sobie również z tym o naprawdę dużej gęstości. Najczęściej stosuje się je do cięcia brzozy, świerku, klonu, lipy, sosny i topoli).
  • 13°/29° – brzeszczot przeznaczony do drewna miękkiego, które cechuje się zmienną strukturą np. jodły lub świerku.
  • 7°/34° – brzeszczot przeznaczony do cięcia najtwardszych gatunków drewna. Spisuje się w przypadku maszyn o silnikach powyżej 15 KW.

Wybierając brzeszczot, musimy wiedzieć, jakie dokładnie gatunki chcemy nimi ciąć. Jeśli maszyna w krótkich odstępach czasu będzie pracować z drewnem o różnej gęstości, najlepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na uniwersalne.

Czym różnią się serie marki Wood-Mizer?

Dystrybucją wysokiej jakości brzeszczotów wąskotaśmowych zajmuje się między innymi firma Woodstock, która prowadzi sprzedaż trzech głównych typów. Pierwszym z nich jest seria MaxFLEX, która charakteryzuje się wysokiej jakości elastyczną stalą. Drugi rodzaj to DoubleHARD. W przeciwieństwie do MaxFLEX są nieco mniej elastyczne, ale zdecydowanie twardsze i odporne na wyłamywanie zębów. Nadają się do przecierania każdego gatunku drewna, dlatego chętnie sięgają po nie osoby lubiące uniwersalne i skuteczne rozwiązania. Ostatni z polecanych typów brzeszczotów to SilverTIP przeznaczony do prostych cięć. Jest wykonany ze stali węglowej, a każde ostrze zostaje poddane hartowaniu.

Odpowiednie dobranie brzeszczotu skutkuje przede wszystkim zwiększoną wydajnością pracy maszyny oraz mniejszym zużyciem materiału. Osoby, które nie mają wystarczająco dużo doświadczenia, powinny spytać o pomoc przedstawiciela firmy, który dostosuje rodzaj ostrza do danej maszyny oraz gatunku obrabianego drewna. Brzeszczoty WoodMizer przeżyją zdecydowanie więcej ostrzeń niż brzeszczoty konkurencji, co przekłada się na mniejszy koszt piły do przecięcia jednego metra drewna.