Suszarnia podłogowa to, jak wskazuje nazwa, konstrukcja przeznaczona do suszenia różnego materiałów montowana na stałym podłożu. Wykorzystywana jest przede wszystkim na gruncie rolnictwa, gdzie wilgoć stanowi poważne zagrożenie dla magazynowanych zapasów zboża czy innych rodzajów upraw. W poniższym artykule przybliżamy podstawowe kwestie związane z tym systemem.

Co obejmuje konstrukcja suszarni podłogowej?

Suszarnia podłogowa to powszechnie znane i szeroko stosowane rozwiązanie. Ma ona prostą konstrukcję, a do tego zapewnia satysfakcjonujące efekty pracy. Składa się zazwyczaj z dwóch lub trzech kanałów oraz podłogi tworzącej zwartą płytę. Montowana jest na stabilnym podłożu w magazynie płaskim, pod wiatą lub na strychu. Co ważne, suszarnia podłogowa jest urządzeniem o charakterze mobilnym. Oznacza to możliwość jej demontażu i montażu w innym miejscu. Dzięki temu kilku rolników może korzystać z jednej suszarni, co pozwala znacząco obniżyć koszty. Samo położenie suszarni również nie sprawia problemu – wystarczy połączyć ze sobą poszczególne zespoły kanału, a następnie umieszczać w zaczepach kolejne segmenty podłogowe.

Podstawowym elementem konstrukcyjnym suszarni podłogowej będzie blacha perforowana, na której umieszczany jest suszony materiał i która umożliwia przepływ ciepła z kanałów. Te zasilane są za pomocą wentylatora lub wentylatora z nagrzewnicą powietrza, który przyłączany jest do wylotu kanału. Ze względu na to, że urządzenie grzewcze nie stanowi integralnego elementu suszarni, dostępne na rynku systemy mogą współpracować z różnymi wentylatorami. Podobnie sita stalowe czy blachy perforowane znajdujące zastosowanie w konstrukcji suszarni podłogowej mogą zostać wykonane przez firmę specjalizującą się w tego rodzaju wyrobach. Blachy perforowane firmy Sitono sprawdzą się przy tym również jako najazdy do suszarni oraz magazynów płaskich.

Gdzie wykorzystywana jest suszarnia podłogowa?

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, głównym przeznaczeniem suszarni podłogowej jest rolnictwo. Wykorzystywana jest przede wszystkim do suszenia zbóż, ziaren, grzybów i ziół, dosuszania cebuli. Jest niezastąpionym elementem wyposażenia między innymi magazynu paszowego w gospodarstwach rolnych, gdzie hodowane są zwierzęta.

Wilgoć w miejscu, gdzie magazynowane są plony to dla rolników poważny problem. Obniża ona bowiem jakość płodów rolnych, a także przyspiesza ich gnicie. Za wykorzystaniem suszarni podłogowej przemawia nie tylko łatwość jej montażu i obsługi, ale również możliwość dostosowania wymiarów konstrukcji do indywidualnych potrzeb gospodarstwa. Warto dodać też, że doskonale sprawdza się ona nie tylko w przechowywaniu i magazynowaniu, ale jest pomocna również w transporcie produktów żywnościowych; nie tylko ziaren, ale też warzyw i owoców.