Kolektory słoneczne to nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Z ich pomocą można znacznie obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Jednak aspekt finansowy nie jest jedyną zaletą montażu kolektorów słonecznych. Poznaj zasadę działania wspomnianych urządzeń. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Zapraszamy do lektury artykułu.

Kolektory słoneczne – zasada działania

Słońce to bez wątpienia najbardziej ekologiczne źródło energii. Dlatego też pojawia się coraz więcej możliwości wykorzystania promieni słonecznych na użytek gospodarstw domowych. Jednym ze wspomnianych sposobów są kolektory słoneczne. Są to urządzenia, które wykorzystuje się do konwersji promieniowania słonecznego na ciepło. Montażem zajmuje się między innymi firma Pol Team. Pozyskane we wspomniany sposób ciepło może być wykorzystywane do ogrzewania domu, podgrzewanie bieżącej wody czy też wody w domowym basenie. Kolektory słoneczne najbardziej efektywne są w sezonie letnim. Występują w dwóch rodzajach: płaski, czyli inaczej aktywne oraz rurowo-próżniowe, nazywane również pasywnymi.

Dlaczego warto instalować kolektory słoneczne?

Zaletą kolektorów słonecznych jest przede wszystkim bezproblemowe przetwarzanie promieniowania słonecznego. Jest to świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest wyjątkowo duże. Wykorzystanie do tego kolektorów słonecznych przynosi realne oszczędności. To jednak nie wszystko. Montaż kolektorów jest co prawda sporym wydatkiem, ale ponosi się go jednorazowo. Późniejsza obsługa jest już bezkosztowa, a co więcej, instalacja ta znacząco podnosi wartość samego budynku. Nieruchomość z kolektorami słonecznymi jest znacznie bardziej atrakcyjna dla potencjalnych kupujących. Szczególnie tych, którzy dużą wagę przywiązują do ekologicznych rozwiązań. Korzystając z energii słonecznej, nie zanieczyszcza się atmosfery. Kolektory słoneczne umożliwiają również magazynowanie energii na mniej słoneczne miesiące.