Bawełna stanowi nieodłączny składnik wielu tekstyliów i jest znana od tysiącleci. Nie bez przyczyny wykorzystuje się ją do produkcji lin, które cechują się estetycznym wyglądem oraz solidnym wykonaniem splotu. Niegdyś były stosowane na szeroką skalę przede wszystkim w żegludze, współcześnie są elementem dekoracyjnym w wielu aranżacjach wnętrz. Mimo konkurencji ze strony swoich syntetycznych odpowiedników nadal cieszą się ogromną popularnością.

Właściwości bawełny

To jeden z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji materiałów tekstylnych o tej samej nazwie, a także ich odmian. Bawełna jest znana ludzkości już od czasów starożytnych, a w średniowieczu uznawano ją za towar ekskluzywny. Choć dziś już o wiele bardziej spowszedniała, to jednak ze względu na swoje cechy nadal jest niezwykle ceniona, szczególnie w środowisku krawieckim. Przede wszystkim tekstylia bawełniane są przyjemne w dotyku, dlatego nie podrażniają skóry. W związku z tym, że jest materiałem naturalnym, sprzyja osobom borykającym się z alergiami. Ponadto nie niszczeje na skutek oddziaływania wysokiej temperatury, łatwo ją utrzymać w czystości, a także jest podatna na farbowanie. Ostatnia cecha może być uznana zarówno za zaletę, jak i wadę. Przede wszystkim bawełnę wyróżnia silna higroskopijność i to, że pozostaje miękka nawet pod wpływem wilgoci. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe oddziaływanie wody na materiał może wpłynąć niszcząco na strukturę włókien.

Produkcja lin naturalnych

Obecnie ich silną konkurencję na rynku stanowią produkty wytwarzane z materiałów syntetycznych. Niemniej jednak są one nadal wykorzystywane, choć nie do zastosowań, gdzie potrzebna jest bardzo duża wytrzymałość mechaniczna. Wykonuje się je z łodyg roślin, a konkretniej ich włókien. Te są następnie skręcane w nitkę, które tworzą żyły – pokrętki. Ostatnie zaś splata się ze sobą i uzyskuje w ten sposób produkt końcowy. W większości miejsc ten proces jest oczywiście zautomatyzowany, dzięki czemu produkcja przebiega sprawnie oraz na masową skalę, niemniej jednak z zachowaniem wysokiej jakości wyrobów, jak ma to miejsca na przykład w firmie Tech-Band z Bielska-Białej. Wśród lin naturalnych jednym z najbardziej popularnych rodzajów są te wykonane z bawełny. Opisane wyżej właściwości mają swoje przełożenie również na taki wyrób. Ponadto należy wspomnieć, że cechuje się on dodatkowo dużą elastycznością, aczkolwiek jej stopień zależy przede wszystkim od wielkości przekroju poprzecznego. Im ma on większy rozmiar, tym sztywniejsza będzie lina.

Liny bawełniane w żegludze

Podstawowym wykorzystaniem wszelakich produktów tego rodzaju jest żeglarstwo oraz szeroko pojęta marynistyka. To właśnie w tej dziedzinie do wielu lat bawełniane sploty mają niebagatelne znaczenie. Współcześnie, jak zostało już wcześniej wspomniane, ich popularność spadła ze względu na produkty wykonywane z włókien syntetycznych, cechujących się znacznie większą wytrzymałością. Nadal jednak stosuje się je jako tak zwane szoty, czyli element olinowania ruchomego. Służą do obsługi pracującego żagla względem wiatru i mocuje się je do jego rogu. Liny bawełniane do żeglugi skręca się z reguły z trzech lub czterech splotek. Cenione parametry to przede wszystkim niewielka średnica i względna wytrzymałość ze względu na specjalną technikę wytwarzania tego rodzaju osprzętu.

Liny jako dekoracje

Drugim obszarem, który chętnie sięga po takie wyroby, jest aranżacja wnętrz. Choć może trwałość mechaniczna nie jest ich najmocniejszą stroną, to z pewnością nie można odmówić im niezwykle estetycznego wyglądu. Ponadto ich miękkość pozwala na formowanie z nich dowolnych kształtów, a pomieszczenia z takimi elementami dekoracyjnymi zyskują przytulnego charakteru. Dużym atutem lin bawełnianych pod tym względem jest możliwość ich ufarbowania na dowolny kolor, gdyż w podstawowej wersji występują zawsze w białej lub lekko kremowej barwie. W takiej formie będą doskonałym uzupełnieniem wystroju w stylu marynistycznym. Mogą posłużyć jako elementy dekoracyjne obić mebli, zostać przyklejone jako ozdoby na ramki do zdjęć lub lustra. Da się z nich również stworzyć stylowe serwetki bądź podkładki pod kubki. Bawełniane liny o różnym splocie będą również niezwykle przydatne do upinania zasłon, będąc jednocześnie atrakcyjnym dodatkiem do nich.

Sznurki i cieńsze liny bawełniane są także bardzo cenione przez rękodzielników, a szczególnie osoby zajmujące się techniką makramy. To metoda ich splatania bez wykorzystania igieł, nici oraz szydełka i opierająca się wyłącznie na znajomości sposobu tworzenia poszczególnych węzłów. Dzięki takiej sztuce powstają skomplikowane dekoracje ścienne, kwietniki, biżuteria, jak również torby lub plecaki. W związku z tym, że bawełna jest w 100% biodegradowalna, wykonane z niej ozdoby będą doskonałe dla zwolenników ekologicznych rozwiązań.