Tak jak każdy inny sprzęt, również gaśnice mogą mieć wady konstrukcyjne, dlatego właśnie nakłada się na nie okres ochrony gwarancyjnej. Oprócz tego producenci wyznaczają również okres legalizacji. Gwarancja trwa zwykle od 3 do 5 lat i stanowi zapewnienie producenta o sprawności mechanicznej urządzenia. Czym jest wobec tego legalizacja? Czy po upływie jej terminu gaśnica przestaje sprawnie działać? Kiedy trzeba wymienić gaśnicę?

Legalizacja gaśnicy – co to jest?

Okres legalizacji gaśnicy obejmuje czas, w którym środek gaśniczy wewnątrz urządzenia zachowuje skuteczność działania, a elementy konstrukcyjne sprzętu pozostają sprawne. Sam proces legalizacji przeprowadzany przez firmę Wako składa się z wielu procedur. Ich celem jest sprawdzenie, potwierdzenie i zaświadczenie, że konkretny przyrząd spełnia przyjęte w prawie wymagania. Gaśnice przechodzą wówczas przegląd stanu technicznego, a także ewentualne naprawy.

Gaśnice należy poddawać tego rodzaju działaniom prewencyjnym raz w roku, by na wypadek pożaru pozostały sprawne i mogły ratować mienie, zdrowie i życie człowieka. Warto legalizować również gaśnice samochodowe, nawet jeśli przepisy kodeksu drogowego nie nakładają na kierowców takiego obowiązku. Sprawdzenie stanu technicznego sprzętu w firmie Wako nie jest dużym wydatkiem, a w kryzysowej sytuacji może uratować życie lub po prostu uniknąć mandatu w zagranicznej podróży.

Na czym polega serwis gaśnicy?

Podczas przeglądu technicznego gaśnicy eksperci z firmy Wako Legalizacja Gaśnic, Gazy Techniczne wykonują szereg czynności mających na celu sprawdzenie sprawności przyrządu. Najpierw dokonują zewnętrznych oględzin w poszukiwaniu uszkodzeń mechanicznych i śladów korozji. Następnie przyglądają się dokładnie plombie i zawleczce oraz sprawdzają stopień zużycia poszczególnych elementów gaśnicy, takich jak uszczelki, prądownica i wąż. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie ważności legalizacji Urzędu Dozoru Technicznego. Specjaliści Wako sprawdzają poziom napełnienia sprzętu środkiem gaśniczym i upewniają się, że czynnik wyrzutowy jest w dobrym stanie.

Ważną czynnością jest także kontrola terminu ważności tego środka oraz napełnianie gaśnic w razie potrzeby. Na koniec diagnosta nakleja na sprzęt kontrolkę z datą kolejnego przeglądu. Eksperci z firmy Wako zajmują się też konserwacją gaśnic. Zabezpieczają jej powłokę lakierniczą, a także dokręcają poszczególne elementy urządzenia. Sprawdzają też poprawność lokalizacji gaśnicy oraz sposobu jej zamocowania – nie powinna znajdować się na podłodze, w szafce ani za meblami, ponieważ każdy musi mieć do niej łatwy dostęp.