Akumulator samochodowy to źródło energii elektrycznej, zasilające urządzenia elektryczne, gdy silnik jest wyłączony, a także niezbędne do rozruchu silnika. Magazynuje on energię i wykorzystuje ja do zasilania urządzeń, a zużyta energia uzupełniania jest podczas jazdy. Jest to więc jeden z najważniejszych elementów pojazdu, a jego awaria uniemożliwia rozruch silnika. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny awarii akumulatora i jak ją rozpoznać.

Po czym poznać awarię akumulatora?

Awaria akumulatora uniemożliwia prawidłowe działanie pojazdu, może również skutkować poważnymi usterkami samochodu, dlatego należy kontrolować sprawność działania systemu zasilania. Pierwszym objawem niesprawnego akumulatora jest jego chroniczne niedoładowanie – jeśli samochód użytkowany jest regularnie, taka sytuacja absolutnie nie powinna mieć miejsca.

Warto również regularnie sprawdzać napięcie akumulatora za pomocą woltomierza -  wartość naładowania nie powinna spadać poniżej 85%, natomiast napięcie powinno wynosić od 13,9 V do 14,4 V, w zależności od producenta.

Łatwymi do rozpoznania sygnałami uszkodzonego akumulatora są także:

  • problemy z uruchomieniem silnika samochodu,
  • nieuruchamianie się pojazdu przy pracującym rozruszniku,
  • czerwone lub czarne światełko testera (w przypadku pojazdów posiadających),
  • całkowite rozładowanie akumulatora.

W autach z centralnym zamkiem jest także możliwość, że gdy rozładuje się akumulator, nie będzie możliwe otworzenie pojazdu za pomocą pilota.

Jeśli zauważysz któreś z wymienionych niepokojących objawów, warto odwiedzić serwis akumulatorów, taki jak Akumulatory Sprzedaż-Serwis Roman Mąsior w Krakowie, gdzie eksperci sprawdzą jego stan i w razie konieczności zaproponują jego wymianę lub naprawę.

Jakie są częste przyczyny uszkodzenia akumulatora?

Istnieje kilka przyczyn uszkodzenia akumulatora, jednak najczęstszą z nich jest zła eksploatacja urządzenia. Jeśli auto pracuje w niewłaściwych warunkach – w zbyt wysokich lub zbyt niskich temperaturach, akumulator dużo szybciej się zużywa.

Negatywny wpływ na działanie akumulatora ma przede wszystkim mroźna pogoda – jego sprawność spada wraz ze spadkiem temperatury powietrza, ponieważ obniża się wtedy gęstość elektrolitu, którym jest on wypełniony.

Innym powodem awarii akumulatora bywa także intensywna jazda miejska oraz częste zatrzymywanie pojazdu – akumulator podczas takiego rodzaju jazdy ulega ciągłemu rozładowywaniu i naładowywaniu, co znacznie skraca jego żywotność.

Innymi przyczynami awarii akumulatora mogą być:

  • zabrudzenia;
  • zawilgocenie akumulatora;
  • nieprawidłowe przechowywanie akumulatora;
  • zbyt luźne osadzenie akumulatora w aucie, co może skutkować jego wstrząsami podczas jazdy;
  • zbyt rzadka jazda samochodem;
  • uszkodzenie mechaniczne podzespołów;
  • przerwanie przewodu zasilającego;
  • zaśniedzenie klem.

Co więcej, ryzyko uszkodzeń akumulatora wzrasta w przypadku nieprawidłowo dobranego typu akumulatora do modelu pojazdu, a także przy zbyt częstych rozruchach pojazdu.