O pożarach spowodowanych wybuchem butli słyszymy stosunkowo często, jednak to nie butle same w sobie stanowią zagrożenie, a ich niewłaściwe użytkowanie. Gaz powinien być kupowany u zaufanego dostawcy, a butle przechowywane i stosowane w odpowiedni sposób. Jak zagwarantować bezpieczeństwo sobie i pozostałym domownikom? Sprawdź, czy wiesz wystarczająco o bezpiecznym użytkowaniu gazu!

Wysoka jakość to gwarancja bezpieczeństwa!

Już na wstępie zostało wspomniane, że kluczowe jest kupowanie u zaufanych dystrybutorów. Oczywiście butle z gazem mogą być wielokrotnie napełniane, lecz muszą być oryginalne i wyprodukowane przez profesjonalnych producentów. I choć dla wielu osób jest to oczywiste, nadal niektórzy dają się namówić na zakup butli pochodzącej z nieznanego źródła. Osoba niedoświadczona może mieć problem z rozpoznaniem, czy butla będzie bezpieczna w użytkowaniu. Jednym z polecanych dostawców gazu w butlach jest na przykład firma T&D. Natomiast decydując się na zakup w niezweryfikowanym w żaden sposób miejscu, trzeba zawsze zachować czujność!

Po czym rozpoznać oryginalną butlę?

  • Kolor musi dokładnie pokrywać butlę i nie może być w odcieniach czerwieni. Butle nie mogą być odmalowywane.
  • Butla musi zawierać tabliczki informacyjne, zwłaszcza z datą ważnej legalizacji, informacją o wadze oraz danymi firmy gazowej.  
  • Po każdym napełnieniu zawór butli jest zabezpieczony zaślepką i folią termokurczliwą. Dzięki temu można mieć pewność, że butla jest pełna i bezpieczna.

Jak przechowywać i użytkować?

Przyczyną wybuchu nie zawsze jest niewłaściwa butla. Bardzo często to nieodpowiednie jej użytkowanie prowadzi do tragedii. Butle z gazem towarzyszą nam od dziesiątek lat, dlatego wiele osób powtarza sobie „mnie to nie dotyczy”. Wypadków jednak nie da się przewidzieć i trzeba zawsze dmuchać na zimne. Przede wszystkim butla powinna być przechowywana z dala od ognia. Zdarzyło Ci się zostawić ją w pobliżu pieca centralnego ogrzewania? Nie rób tego nigdy więcej! Czasami wystarczy drobna nieszczelność i jedna iskra, aby cały dom stanął w płomieniach. Szczególnie uważnym trzeba być podczas wymiany butli. Sprawdzanie nieszczelności zapalniczką być może działa, lecz jest bardzo niebezpieczne! Butlę powinna wymieniać osoba doświadczona i pełnoletnia. Regularnie trzeba sprawdzać stan przewodów oraz reduktora. Jeśli posiadasz więcej butli w zapasie, najlepiej składuj je w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Niewiele poradników o tym wspomina, lecz podłączona butla z gazem powinna być osłonięta przed zwierzętami domowymi. Zdarza się, że pupile (a zwłaszcza psy z lękiem separacyjnym) dobierają się do przewodów i mogą je przegryźć.