Każdego roku w Polsce przekazywanych jest do kasacji tysiące aut. Ich złomowanie i szrot to bardzo złożony proces, który musi być potwierdzony administracyjnie. Z perspektywy właściciela pojazdu ważne jest przygotowanie kilku dokumentów pozwalających zakwalifikować samochód do kasacji. Jeśli chodzi o działanie autozłomów, istotne jest także przeprowadzenie recyklingu.

Jak przekazać samochód do kasacji?

Przekazywanie auta powypadkowego czy starego do kasacji nie jest skomplikowane. Należy jednak przygotować komplet dokumentów. Potrzebny jest dowód osobisty, karta pojazdu, dowód rejestracyjny lub zaświadczenie z wydziału komunikacyjnego, a niekiedy umowa kupna-sprzedaży pojazdu (jeśli dowód rejestracyjny widnieje na poprzedniego właściciela).

Oprócz tego ważne jest to, aby przy oddaniu samochodu do kasacji byli obecnie wszyscy współwłaściciele. Można także napisać specjalne upoważnienie do kasacji.  Musi ono zawierać numer seryjny dowodów osobistych oraz adresy i nazwę samochodu przeznaczonego do kasacji. W procesie złomowania auta ważne jest także to, aby otrzymać decyzję o wyrejestrowaniu samochodu. Należy także poinformować ubezpieczyciela o tym fakcie. Cały proces kasacji w szybki i bezproblemowy sposób można przejść przy pełnej opiece specjalistów firmy TRANS-ZŁOM. Za skasowanie samochodu zakład ten płaci swoim klientom gotówką.

Co dzieje się z samochodem przekazanym do kasacji?

Samochody przekazywane do kasacji w profesjonalnych zakładach działających również jako skupy złomu lub ośrodki recyklingowe, są demontowane. Po dokładnych oględzinach stanu technicznego różnych mniejszych części, większych podzespołów, a nawet całych układów i elementów nadwozia kwalifikowane są określone elementy do zdemontowania. W ten sposób przeprowadzany jest odzysk szyb, zderzaków, drzwi, foteli, kierownic, akumulatorów, silników, kół i opon, a także setek innych części. Są one oczyszczane, ponownie dokładnie badane pod kątem technicznym i wizualnym, a następnie mogą przejść regenerację i konserwację. Przywracane są tym samym na rynek jako części samochodowe recyklingowe używane. W przypadku aut powypadkowych wiele ich podzespołów wyróżnia się najwyższą salonową sprawnością.

Pełen recykling samochodów to jednak nie tylko demontaż części i ich późniejsza dystrybucja. Najlepsze autozłomowiska zajmują się także odzyskiem metali kolorowych – np. cennej miedzi – oraz metali żelaznych. Recykling dotyczy także elektrośmieci – podzespołów elektronicznych, oświetlenia, czujników itp. Badania dowodzą, że nawet 80-95% samochodu nadaje się do wtórnego przetworzenia. Z najlepszymi stacjami demontażu czy skupami złomu współpracują zatem często warsztaty samochodowe, komisy oraz oczywiście klienci indywidualni.