Jak wygląda krajowy rynek handlu zbożem?

Materiał partnera
2019-08-21

Większość polskich gospodarstw rolniczych nastawiona jest na uprawę różnego rodzaju zbóż. To właśnie dzięki ich skupie i sprzedaży, zawodowi rolnicy mogą cieszyć się wysokim wskaźnikiem rozwojowym. Ma to ogromny wpływ na rozwój całej krajowej gospodarki, która w dużej mierze opiera się właśnie na rolnictwie. Obrót zbożem to skomplikowany proces, który wymaga udziału różnych podmiotów na każdym z poszczególnych etapów. A wszystko zaczyna się od gospodarstw rolniczych.

Jakie zboża najczęściej uprawiane są w Polsce?

Pola uprawne stanowią w Polsce aż 75% wszystkich gruntów rolnych. Suma ich powierzchni wynosi około 8000 tysięcy hektarów. Oznacza to, że blisko 90% wszystkich gospodarstw rolnych, stawia na uprawę różnego rodzaju zbóż. Część z nich uprawia zboża na własny użytek, by zapewnić wyżywienie posiadanym w gospodarstwie zwierzętom hodowlanym. Jednak znacznie większy odsetek wyprodukowanych ziaren, przeznaczony jest do sprzedaży. Kupnem zboża trudnią się specjalistyczne skupy, które posiadają odpowiednie zaplecze magazynowe i transportowo-logistyczne. Przykładem firmy tego rodzaju może być Rolnicze Gospodarstwo Handlowo- Usługowe, które zlokalizowane jest w Pękawce w województwie mazowieckim. Przedsiębiorstwo skupuje różne rodzaje zboża od rolników, a następnie – po uprzedniej selekcji otrzymanego surowca- przekazują go do przetwórni spożywczych i ośrodków przemysłu produktów rolnych. Do najpopularniejszych zbóż, które produkowane są w Polsce należą: jęczmień zwyczajny, owies siewny, pszenica, żyto oraz pszenżyto.

Co produkuje się ze zboża?

Ciężko w ogóle wyobrazić sobie polski rynek spożywczy bez udziału zbóż. Podstawowym zastosowaniem ziaren jest produkcja mąki. Ta z kolei jest szeroko wykorzystywana w piekarnictwie, cukiernictwie, przy produkcji kasz, makaronów i wielu innych wyrobów kulinarnych. Różne gatunki zbóż stosuje się także w produkcji pasz i karm dla zwierząt- zarówno tych domowych, jak i hodowlanych. Jęczmień w większości służy do produkcji słodu. Ten z kolei wykorzystywany jest do produkcji piwa i innych napojów alkoholowych. Słód jęczmienny wykorzystywany jest także do poprawienia walorów konsumpcyjnych wielu wypieków. 

Polskie zboża docenione przez rynki zagraniczne

Jakość polskiego zboża doceniana jest nie tylko przez krajowych przetwórców. Nadwyżki tego cennego surowca eksportowane są poza granice państwa. Głównym odbiorcą polskich zbóż są Niemcy, ale ziarno transportowane jest również do Hiszpanii, Egiptu, Iranu czy Maroka. Największą rolę w eksporcie zboża pełni pszenica.

Opracowanie artykułu: