Wszystkie rośliny potrzebują składników odżywczych do prawidłowego wzrostu. Często konieczne jest dostarczanie ich za pomocą nawozów, które stymulują glebę i zapewniają lepsze warunki do rozwoju. Jednym z nich jest Dolplon, czyli nawóz wapienno-magnezowy produkowany przez Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Czym się wyróżnia i kiedy warto po niego sięgnąć?

Nawozy – kiedy je stosować?

Nawożenie to ważny zabieg pielęgnacyjny podczas uprawy roślin. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego produktu. W tym celu dobrze jest przeprowadzić analizę gleby, aby wiedzieć, jakich składników brakuje, by zapewnić roślin najlepsze warunki. Zalecane jest stosowanie przede wszystkim nawozów pochodzenia naturalnego. Jednym z nich jest Dolplon, którego produkcją zajmują się Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Jak wyjaśnia specjalista:

Zaletą nawozów wapniowo-magnezowych jest ich łagodne działanie. Jest to produkt łatwo przyswajalny przez rośliny. Wpływa pozytywnie na ich odporność w okresie zimowym, a także poprawia jakość odżywczą.

Inne zalety nawozów wapniowo-magnezowych

Częstym problemem w rolnictwie jest niedobór wapnia w glebie. Jego zawartość zależy przede wszystkim od rodzaju skały macierzystej. Jest jednak sposób na to, aby zaradzić temu problemowi. Stosowanie nawozu wapniowo-magnezowego może znacząco poprawić odczyn gleby. Im mniejsze jest zakwaszenie, tym lepiej rośliny przyswajają składniki odżywcze. W ten sposób zwiększa się także zatrzymanie wody w podłożu, co jest istotne szczególnie latem. Nawożenie gleby powinno być przeprowadzane późnym latem lub jesienią, gdyż bezpośrednio po tym nie należy sadzić roślin. Poprawnie wykonany proces to gwarancja poprawy jakości i struktury ziemi, na której prowadzone są uprawy. Stosowanie nawozu wapienno-magnezowego, pozyskiwanego z mielenia dolomitu, jest zgodne z zasadami ekologicznego rolnictwa. Warto wykorzystać ten produkt, aby umożliwić roślinom prawidłowy wzrost i rozwój.