Drewno konstrukcyjne nie bez powodu jest chętnie stosowane. Wyróżnia się lekkością, wytrzymałością i łatwym przetwarzaniem. Poddane obróbce drewno w tartaku nazywane jest tarcicą. Wykorzystywane jest powszechnie w budownictwie np. do wznoszenia domów lub altanek. W jaki wobec tego sposób jest obrabiane? Jakie są sposoby przecierania drewna? Sprawdzamy!

Techniki obróbki drewna

Firmy oferujące usługi tartaczne zajmują się profesjonalną obróbką drewna. Przyjmowane przez nie drewno jest z reguły liściaste bądź egzotyczne. Stosowane jest następnie do kładzenia podłóg lub saun. Do prac stosowane są maszyny do obróbki drewna. Pozwalają na struganie, rozcinanie, kształcenie i docinanie do stosownych rozmiarów tarcicy. Ponadto w zakładach tartacznych przeprowadza się suszenie drewna. Dokonuje się go na 2 sposoby: naturalnie (drewno schnie samodzielnie pod zadaszeniem) oraz komorowo (w specjalnych pomieszczeniach). Dodatkowo drewno jest ryflowane i frezowane. W ramach usług tartacznych wycina się wręby i nawierca w tarcicy otwory.

Obróbka drewna w tartaku

Profesjonalną obróbkę drewna przeprowadza się z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn i narzędzi. Przetwarzaniu poddawana jest tzw. warstwa łyka drewna. Po naturalnym lub komorowym wysuszeniu obrzyna się je. Obcinana tarcica może mieć prostokątny lub kwadratowy przekrój. Jej boki powinny być odpowiednio przycięte, tak, by były równe. Dlatego też przed zamówieniem drewna w tartaku warto się wcześniej dowiedzieć, czy cena obejmuje również niezbędne prace przygotowawcze. Tak obrobione drewno nazywa się tarcicą. Jest właściwie ostrugana, gładka i odporna np. na ogień lub szkodniki. Zaimpregnowana jest zabezpieczona przed wilgocią, pleśnią i grzybami. Impregnacja może być zanurzeniowa, powierzchniowa lub ciśnieniowa.

Metody przecierania drewna


Spośród technik przecierania drewna stosowanych w tartakach można wydzielić przetarcia:

  1. „Na ostro”, czyli jednokrotne. Okrągłe drewno jest przecierane poprzez jedno przejście traka bądź dzięki tzw. taśmówkom, co pozwala na otrzymanie nieodcinanych bali lub desek. W przypadku braku zewnętrznych sęków na kłodzie boczne deski są węższe od środkowych.

  2. Jednodzielne, dwudzielne (z otwartym rdzeniem lub bez) lub wielodzielne. Przy jednodzielnym wycina się w okrągłym drewnie jedną belkę lub krawędź. Większa ilość to już przecieranie wielodzielne lub przez tzw. rdzeń. Ważne: surowiec przetarty przez rdzeń ma tendencję do odkształcania się.

  3. Dwukrotne. Określane pryzmowaniem polega na przetarciu okrągłego drewna w dwóch miejscach. Po przetarciu bocznych elementów tzw. okrąglaka otrzymaną belkę obraca się w kącie prostym i przeciera. Ważne, by deski lub belki miały taką samą szerokość.

  4. Promieniowe. Stosowane przy trakach do drzewa i taśmówkach do przygotowania promieniowej lub półpromieniowej tarcicy.

Ponadto wyróżnia się przecieranie styczne (przecięcie równolegle do osi pnia okrąglaka), połówkowe (używane przy dębowym drewnie) oraz krzyżowe. Ostatni sposób polega na przetarciu tzw. okrąglaka na 4 krawędziaki z otwartym rdzeniem. Warto jednak odwiedzić tartak i skorzystać z oferowanych przez ekspertów usług.