Materiałem potrzebnym do stworzenia kartonów klapowych jest tekstura falista wielowarstwowa. W zależności od wymagań Klienta może być cieńsza lub bardziej wytrzymała i złożona np. z 5 warstw tektury. Kartony klapowe charakteryzują się tzw. klapami, czyli specyficzną formą budowy. Składa się je przez połączenie poszczególnych elementów, a wierzch każdego z opakowań tworzą właśnie klapy zachodzące na siebie. Co jeszcze jest w nich szczególnego?

Produkcja kartonów klapowych – jak przebiega?

Pierwszym krokiem do zaprojektowania pudełka jest wybór odpowiedniego materiału. Kartony klapowe wykorzystują zwykle tekturę falistą 3W lub 5W (3-warstwową i 5-warstwową). Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez producenta opakowań, firmę MARTEX z Chmielników pod Bydgoszczą, taki materiał wykonania opakowań klapowych zapewnia wysoką wytrzymałość przy jednoczesnej lekkości oraz niskich kosztach produkcyjnych.

Niska cena i szybkość produkcji wynika z uproszczonego procesu wytwarzania gotowych elementów. Kartony klapowe nie muszą być obsługiwane przez wykrojniki, ponieważ slottery są ustawiane bezpośrednio do danego wymiaru pudełka. Dzięki takiemu systemowi produkcyjnemu oszczędza się zarówno czas, jak i materiał co wpływa na obniżenie kosztów i ceny za karton klapowy.

Najważniejsze cechy i zastosowanie kartonów klapowych

Ogromna popularność kartonów klapowych wynika z ich uniwersalności. Mogą służyć jako opakowania jednostkowe i zapewniać bardzo solidne zamknięcie dla cennych produktów lub tych wykonanych z kruchych i łamliwych materiałów. Poza tym kartony klapowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu mogą stanowić ochronę transportową i magazynową dla ciężkich przedmiotów. Ich produkcja przebiega w sposób w pełni przyjazny dla środowiska, pudełko można bez przeszkód wykorzystać ponownie, a samą tekturę przeznaczyć do recyklingu.

Powyższe zalety pudełek klapowych z tektury uzasadniają, dlaczego stosuje się je niemal w każdej firmie zajmującej się magazynowani, transportem i wysyłką towarów. Karton klapowy jest łatwy do złożenia, może mieć nadrukowane logo dowolnej firmy oraz być wielokrotnie składany i rozkładany. Znajduje zastosowanie również w przestrzeni domowej jako element służący do przechowywania oraz transportowania rzeczy osobistych.