Kondycjonowanie wody to zabieg polegający na poprawie jakości wody, w takim stopniu, aby stała się ona użyteczna. Uzdatnianie wody wykonuje się, aby usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne powstałe z osadzenia się mułu, rdzy, piasku i innych substancji. Ten skomplikowany proces dostosowany jest do przeznaczenia wody. Wyróżnia się uzdatnianie komunalne, przemysłowe, dla medycyny i farmacji. Jakie są metody kondycjonowania wody pitnej?

Zastosowanie filtrów mechanicznych

Występuje szereg sposobów na skutecznie oczyszczanie wody przy użyciu systemów filtracji wody. Wiele technologii uzdatniania wody skupia się na usunięciu jednego typu zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to, że nie istnieje jeden filtr działający na wszystkiego rodzaju zanieczyszczenia. Wysokiej jakości filtry wykorzystują kilka połączonych ze sobą technologii, w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów. Etap filtrowania mechanicznego jest niezwykle ważny, ponieważ źle wykonany proces może doprowadzić do uszkodzenia instalacji wodociągowej oraz uzdatniającej. Specjaliści w tej dziedzinie za najskuteczniejszą formę filtracji uznają hiperfiltrację, podczas której woda jest filtrowana metodą odwróconej osmozy.

Główne metody uzdatniania wody

Do najważniejszych metod kondycjonowania wody zalicza się:

  • odżelazianie i odmanganianie – proces polega na pozbawieniu wody nadmiaru związków żelaza. Odbywa się to poprzez wiązanie związków żelaza w formy trudno- i nierozpuszczalne w wodzie. Woda pozbawiona nadmiernej ilości żelaza i manganu ma przyjemniejszy zapach. Usunięty zostaje z niej też metaliczny posmak.
  • zmiękczanie wody – metoda, która polega na usunięciu wszelkich związków odpowiadających za to, że woda jest twarda. Do tego procesu używa się związków wapnia oraz magnezu. Oznaką twardej wody jest np. osad na ścianach kabiny prysznicowej, nalot na grzałce czajnika. Twarda woda w szybkim czasie uszkadza urządzenia elektroniczne, dlatego warto zainstalować filtr do wody.
  • dezynfekcję – proces, który skupia się na eliminacji wszelkiego rodzaju drobnoustrojów i bakterii. Woda jest idealnym środowiskiem do ich rozwoju. Przyczynia się także do powstawania form przetrwalnikowych, które wywołują chorobę zwaną legionellą.

Odwrócona osmoza

Zdaniem specjalistów ze Schweitzer-Chemie Polska, odwrócona osmoza jest jedną ze skuteczniejszych metod czyszczenia wody. Dzięki niej zwiększa się użyteczność wody. Proces ten polega na przepływie cząsteczek rozpuszczalnika przez półprzepuszczalną błonę: od obszaru o wyższym stężeniu do obszaru o niższym stężeniu. Zastosowanie odpowiedniego ciśnienia pozwala na przepływ zanieczyszczonej wody przez membranę w sposób odwrotny. W ten oto sposób powstaje krystalicznie czysta woda.