Nieustanny rozwój technologiczny sprawia, że jako ludzkość wytwarzamy coraz więcej odpadów, a w tym metali kolorowych. Stąd też recykling surowców wtórnych odgrywa dziś niezwykle istotną rolę. Na początku tego procesu stoją skupy złomu, współpracujące ściśle z zakładami odzyskującymi takie metale jak na przykład miedź, aluminium czy cynk. Działania podejmowane w celu właściwego ich zagospodarowania, mają olbrzymi wpływ na stan środowiska.

Po pierwsze: segregacja

Złomem metali kolorowych nazywa się takie elementy, które są wykonane z metali lub ich stopów niezawierających żelaza. To surowce, które w 100% można poddać procesowi recyklingu, czyli odzyskania do ponownego użytku. Do takich materiałów zalicza się między innymi miedź, aluminium, cynk, cynę, brąz, ołów, mosiądz. Są one najpopularniejsze i otaczają nas na każdym kroku w codziennym życiu. Stanowią liczne elementy konstrukcyjne, znajdują się w sprzętach elektronicznych, elektrycznych. To z nich tworzy się także dekoracje, zastawy stołowe czy biżuterię. Podobnie jak inne odpady, tak również złom metali kolorowych podlega segregacji, dlatego nie można wyrzucać przedmiotów z nich zrobionych do zwykłego kontenera lub – co gorsza – w lesie. Takie postępowanie jest bowiem zagrożone wysoką karą grzywny.

Po drugie: sprzedaż i skup

Jako wytwórcy odpadów to my mamy obowiązek zadbać o ich właściwe zagospodarowanie, bez względu na to, czy powstają one w ramach gospodarstwa domowego, czy też firmy. Jednym ze sposobów jest dostarczenie złomu do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że należy go samodzielnie dostarczyć na miejsce, co w przypadku dużych ilości może rodzić pewien problem. Stąd też korzystniejsze rozwiązanie to skontaktowanie się z uprawnionym skupem złomu, takim jak między innymi firma Exmet z Łodzi. Wiele takich punktów dysponuje kontenerami oraz własną flotą pojazdów, dlatego jest w stanie odebrać odpady bezpośrednio od klienta. Ponadto za odebrany złom możemy uzyskać stosowną zapłatę po jego zważeniu w skupie. Dalej jest on odpowiednio sortowany i przekazywany do przedsiębiorstw recyklingowych.

Po trzecie: odzysk

Recykling aluminium składa się z kilku etapów, czyli wstępnej obróbki mechanicznej, wypalania farb oraz lakierów, przetapiania, a na samym końcu filtracji wraz z oczyszczeniem. Miedź z kolei przetapia się w specjalnych piecach, następnie formując w sztabki. Duże zanieczyszczenie surowca wymaga dodatkowo jego rafinacji elektrolitycznej. Cynk natomiast podobnie jak aluminium poddaje się wstępnej obróbce mechanicznej, po której następuje rafinacja oraz rektyfikacja. W wyniku tych procesów uzyskuje się biel i pył cynkowy.

Metale kolorowe są niezwykle pożądane jako surowce wtórne ze względu na ekologię. Proces recyklingu różni się w zależności od konkretnego rodzaju i może trwać nawet kilkanaście dni. Niemniej jednak jest to proces niezwykle opłacalny z punktów widzenia ochrony środowiska. Przede wszystkim produkcja materiałów z przetworzonych surowców wiąże się z powstawaniem wyłącznie śladowych zanieczyszczeń, ale w znacznym stopniu wpływa korzystnie na oszczędności w zakresie zużywanej energii elektrycznej oraz wody. Ponadto odzysk umożliwia ograniczenie nadmiernego wykorzystania naturalnych zasobów, a także zmniejszenie ilość gromadzących się odpadów.