Podłogi w budownictwie przemysłowym są szczególnym rodzajem posadzek. W porównaniu do innych obiektów te muszą być szczególnie twarde, aby były odporne na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym materiał wykonania dobiera się w zależności od sposobu eksploatacji. W halach magazynowych podłoże powinno mieć dodatkowo takie cechy jak antypoślizgowość czy łatwość utrzymania w czystości.

Właściwości posadzki magazynowej

Ogromne hale składowania towarów lub centra logistyczne to miejsca intensywnie eksploatowane, bardzo często niezależnie od pory dnia. W związku z tym wszelkie elementy konstrukcyjne muszą być wykonane solidnie, podobnie jak posadzka. W magazynach jest ona szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych. Z tego względu musi być odporna przede wszystkim na drgania, uderzenia, obciążenia i nacisk załadowywanych na regałach towarów, jak również poruszające się nierzadko wózki widłowe lub inne pojazdy. Odpowiednia twardość zapewni jej długą żywotność, a także zapobiegnie nadmiernemu ścieraniu się powierzchni. Wykonawca posadzki przemysłowej, na przykład firma Unifloor, podczas jej projektowania uwzględnienia sposób eksploatacji obiektu i panujących wewnątrz warunków. Taka analiza pozwala na dobranie odpowiednich materiałów, warunkujących bezpieczne oraz długotrwałe użytkowanie, co wpływa również na zaoszczędzenie ewentualnych kosztów naprawy.

Niezawodny beton

Między innymi w pomieszczeniach magazynowych, jednym z niezawodnych, najczęściej wykorzystywanych rozwiązań są posadzki betonowe utwardzane powierzchniowo. Wykonuje się je w kilku etapach z zastosowaniem gotowej mieszanki cementowej wraz z utwardzaczami mineralnymi. Najpierw musi jednak powstać podbudowa, czyli około dziesięciocentymetrowa warstwa wyrównawcza z chudego betonu. Dopiero na nią po uprzednim przygotowaniu podłoża wylewa się właściwy beton zbrojony włóknami stalowymi. Całość jest zagęszczana, a następnie zacierana w sposób mechaniczny. Powierzchnia może zostać dodatkowo utwardzona kwarcową posypką mineralną. Końcowa impregnacja żywicą akrylową również wpływa na zwiększenie wytrzymałości posadzki oraz estetyczny wygląd. Jej ogromnym atutem są odporność na przenikanie smarów, olejów, zabrudzenia czy też brak pylenia.

Funkcjonalna żywica

Innym sposobem na wykończenie podłoża w hali magazynowej są mieszanki żywiczne epoksydowe lub poliuretanowe. Obydwa materiały cechuje wytrzymałość na zarysowania oraz niskie temperatury. W szczególności posadzki poliuretanowe sprawdzają się w pomieszczaniach, w których panują trudne i skrajne warunki mikroklimatyczne, na przykład podwyższona wilgotność. Tego rodzaju rozwiązania występują w różnych gamach kolorystycznych lub z możliwością pokrycia barwionym piaskiem kwarcowym, dzięki czemu podłoga magazynowa nabiera atrakcyjnego wyglądu. Istotnym aspektem jest antypoślizgowa faktura wierzchniej warstwy, zapewniająca w pełni bezpieczne użytkowanie. Podłoża żywiczne są również łatwe do utrzymania w czystości ze względu na bezspoinową konstrukcję oraz wytrzymałe na obciążenia mechaniczne.