Zanieczyszczenie oleju hydraulicznego i przekładniowego wodą oraz innymi substancjami przyczynia się do znaczącego obniżenia żywotności maszyn rolniczych czy budowlanych. Woda stanowi ogromne zagrożenie dla urządzeń smarnych i powoduje ich częstą awaryjność. Aby pozbyć się wody z oleju, nie wymieniając go, warto zdecydować się na wirowanie, które znacząco obniża koszty związane z eksploatacją. Zajmuje się tym firma Daas Wers – poznaj jej ofertę!

Czemu woda w oleju jest tak groźna dla sprawności technicznej maszyn?

Woda, oprócz cząstek stałych jest jednym z groźniejszych zanieczyszczeń oleju hydraulicznego i przekładniowego wypływającym negatywnie na jego jakość, a co za tym idzie znacząco skraca żywotność maszyn. Woda może występować w oleju w postaci rozpuszczonej (jej cząsteczki nie są widoczne gołym okiem), zemulgowanej (powodując charakterystyczne zmętnienie wody) oraz w stanie wolnym, czyli jest wówczas wyraźnie odseparowana od oleju. Aby w pierwszym i drugim przypadku pozbyć się wody najlepiej jest zdecydować się na wirowanie olejku hydraulicznego i przekładniowego, czym zajmuje się doświadczana firma Daas Wers. Zastosowanie tej metody w wielu przypadkach pozwala uniknąć konieczności wymiany cieczy eksploatacyjnych, co przekłada się na duże oszczędności finansowe.

Woda znajdująca się w oleju znacząco obniża jego jakość, zmniejszając właściwości smarne i izolacyjne w efekcie czego ograniczone zostaje przenoszenie obciążeń przez łożyska znajdujące się wewnątrz układu maszyny. Co gorsze, przyspiesza procesy utleniania oleju oraz rozkładu dodatków uszlachetniających, co może przyczyniać się do występowanie zjawiska korozji. Woda ma też zdolność napowietrzania oleju, przez co pojawia się kłopot związany z jego pienieniem. Zmniejszenie grubości filmu smarnego prowadzi do nadmiernego zużycia i niszczenia wewnętrznych powierzchni układów olejowych maszyn rolniczych czy budowlanych.

Skąd pochodzi woda w układach olejowych i czemu wirowanie to jedna z najlepszych metod jej usuwania?

Woda w oleju może znaleźć się w wielu powodów. Istnieje możliwość jej wniknięcia wraz z pozostałością po oczyszczaniu cystern, a także z powodu nieszczelności pojawiających się  w układach chłodzenia. Wirownie jest jedną z najskuteczniejszych metod odseparowania oleju od wody, wykorzystującą działanie siły odśrodkowej. Cząstki stałe spychane są w stronę ścianek bębna, a następnie kierowane do zbiornika osadu, zaś woda zostaje odseparowana od oleju hydraulicznego i przekładniowego w wyniku różnic gęstości. W tym celu wykorzystuje się urządzenia zwane wirówkami oleju hydraulicznego i przekładniowego.

Sprawdzona i rzetelna firma Daas Wers z Byszewa w województwie zachodniopomorskim, której właścicielką jest Małgorzata Wers wykorzystuje urządzenia wysokiej jakości zapewniając klientom uzyskanie wysokiej jakości czystego oleju i dodatkowo także usunięcie cząstek stałych oraz możliwość przepłukania całego układu maszyny poprzez kilkukrotne wirowanie oleju. Firma ta świadczy mobilne usługi, które są przydatne i wygodne dla wielu klientów. Co więcej, proces wirowania oleju pozwala na ustalenie jego właściwej lepkości, która ma kluczowe znaczenie dla wydajności procesu smarowania podczas pracy maszyny. To z kolei przekłada się na zwiększenie wydajności maszyny przy jednoczesnym ograniczeniu awaryjności pomp.