Złom to inaczej surowce, które z powodzeniem można poddać ponownemu przetworzeniu. Dzięki recyklingowi nie tylko zapobiega się degradacji środowiska naturalnego, ale również pozytywnie wpływa na ceny rynkowe poszczególnych wyrobów metalowych. Sporo wartościowego złomu generuje się m.in. przy rozbiórce obiektów użytkowych. O jakich konkretnie elementach mowa?

Co zalicza się do złomu stalowego?

Zdecydowanie najwięcej materiałów przeznaczonych do ponownego przetworzenia, które powstają w wyniku rozbiórki budynków, wyprodukowanych jest ze stali. Różne jej gatunki są szeroko wykorzystywane w budownictwie, gdzie tworzy się z niej profile będące nawet elementami konstrukcyjnymi. Złom stalowy generowany jest w sporych ilościach przy rozbiórce takich obiektów, jak np. hale oraz magazyny. Są to uszkodzone kształtowniki, kątowniki i wiele innych części nadających się z powodzeniem do recyklingu. Złom stalowy to także elementy znajdujące się w betonie, np. zbrojenie.

Nie należy zapominać także o blachach. Przygotowuje się z nich kompletne ściany czy dachy obiektów użytkowych. Po ich rozbiórce blachy również warto poddać ponownemu przetworzeniu. Tego typu odpady przyjmuje skup złomu Złom-Max, którego oferta obejmuje również transport niepotrzebnych materiałów. To duże udogodnienie dla inwestorów chcących w krótkim czasie pozbyć się z posesji zalegającego złomu stalowego. W procesie rozbiórki budynków bardzo często dochodzi również do wyodrębnienia cennych metali nieżelaznych. Jakich dokładnie?

Metale nieżelazne przyjmowane przez skupy złomu

Spore ilości złomu stalowego generowanego przy destrukcji obiektów użytkowych pozwalają inwestorowi odzyskać część poniesionych w zakresie rozbiórki kosztów. Znacznie więcej pieniędzy trafi do jego portfela w momencie, gdy na skup przekazane zostaną elementy z metali nieżelaznych. Najważniejsze są w tym wypadku wyroby miedziane. Ich recykling jest praktycznie bezstratny, co oznacza utrzymanie pierwotnych właściwości miedzi nawet po ponownym jej przetworzeniu.

Warto zwrócić także uwagę na aluminiowe elementy oraz podzespoły budynków wykonane z cynku lub rzadziej spotykanego ołowiu. Każdy z tych metali nieżelaznych oddany nawet w stosunkowo niewielkich ilościach do skupu złomu nie tylko daje możliwość uzyskania środków finansowych, ale jest też działaniem pozytywnie wpływającym na środowisko naturalne. Najkorzystniejszym dla inwestorów rozwiązaniem jest jednak wybór skupu, który nie tylko zaproponuje dobre ceny za złom, ale także zajmie się jego transportem czy nawet rozbiórką wspomnianych obiektów użytkowych.