Skup surowców wtórnych jest niezwykle proekologicznym rozwiązaniem, który przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Umiejętne gospodarowanie odpadami poprzez recykling pozwala ponownie wykorzystać metale kolorowe. Dzięki temu ogranicza się wytwarzanie produktów odpadowych powstających podczas wydobywania metali z rudy. Sprawdź, co dokładnie warto wiedzieć na temat punktów skupu złomu i metali kolorowych. Zapraszamy do lektury!

Recykling – powtórne wykorzystanie metali zebranych w skupach

Ochrona środowiska naturalnego w dzisiejszych czasach odgrywa kluczowe znaczenie. Dzięki powtórnemu wykorzystaniu metali kolorowych i innych materiałów, można znacząco zmniejszyć ilość odpadów i zanieczyszczeń powstających podczas wydobywania metali. Przykładowo, wyprodukowanie 1 tony metalu kolorowego, generuje kilka, a nawet kilkanaście ton odpadów. Ponadto, podczas tego procesu zużywa się ogromne ilości wody. Do skupu surowców wtórnych można sprzedać złom stalowy oraz metale kolorowe, do których głównie zalicza się: miedź, aluminium, rzadziej cynk, cynę oraz mosiądz (stop miedzi i cynku), a także akumulatory. Wszystkie powyżej wymienione materiały odgrywają bardzo ważną rolę w wielu dziedzinach życia i mają szerokie zastosowanie.

W wielu urządzeniach i maszynach obecność metali kolorowych jest konieczna i niemożliwe jest zastąpienie go innymi surowcami, np. tworzywami sztucznymi. Otrzymana w skupie kwota za kilogram dostarczonych materiałów, uwarunkowana jest rodzajem stali czy innych materiałów oraz jego jakością i właściwościami. Koszty produkcji są ogromne, więc działaniem proekologicznym jest odzysk tych surowców. Cena może podlegać również negocjacjom przy większej ilości. Niemal w każdym gospodarnie domowym, jak w wielu firmach można znaleźć niepotrzebne metale i złom, które warto oddać do skupu, zyskując środki finansowe. Ponadto, w wielu przedsiębiorstwach powstaje mnóstwo odpadów metalowych, a kiedy zostaną oddane do skupu, częściowo obniżają ponoszone koszty wytwórcze.

Jak wygląda zakres działań skupu surowców wtórnych?

Działanie skupu surowców wtórnych polega na pośredniczeniu między osobami prywatnymi oraz firmami, które mają w swojej dyspozycji złom i metale kolorowe oraz chcą przekazać go do sprzedaży. Następnie sprawdzony skup Kamad z Łodzi gromadzi surowce, dokładnie je sortuje (używa ogromnych magnesów do odróżniania metali nieżelaznych od stali), czyści i zgniata (za pomocą pras z dużym naciskiem) oraz przekazuje materiały do dużych zakładów przemysłowych zajmujących się recyklingiem. Dzięki bardzo dobrym właściwościom przewodzenia prądu elektrycznego, odporności na korozję, łatwości w obróbce metale kolorowe są najchętniej odzyskiwanym surowcem nieodnawialnym. Skup surowców wtórnych działa po to, aby jak najwięcej osób lub przedsiębiorstw mogło z łatwością sprzedać niepotrzebne przedmioty metalowe, zyskać środki finansowe i jednocześnie pozbyć się niepotrzebnego balastu, który stanowi cenny materiał.