Butelki plastikowe, wykonane z politereftalanu etylenu (PET), coraz częściej zastępują szklane butelki, puszki, a także kartony po napojach. Używane jako butelki bezzwrotne są bardzo poręczne, lekkie i bezpieczne w użytkowaniu. Sprawdźmy, dlaczego zyskały tak dużą popularność na rynku konsumenckim i co sprawia, że są powszechnie wykorzystywane przez zakłady przemysłowe.

PET jest wykonany z kwasu tereftalowego (kwas dikarboksylowy) i glikolu etylenowego (dialkohol). Obie substancje łączą się, tworząc długie łańcuchy polimerowe. Reakcja polimeryzacji przebiega w kilku etapach – najpierw wytwarzany jest „prepolimer”, który jest następnie polimeryzowany w stopie do dłuższych łańcuchów. Daje to polimer poliestrowy, który wykazuje właściwości odpowiednie do produkcji butelek PET.

PET jako materiał opakowaniowy

PET to bezbarwny, przezroczysty polimer, który jest prawie nietłukący i dobrze poddaje się recyklingowi. Te właściwości doprowadziły do ​​szerokiej dystrybucji PET jako materiału opakowaniowego do napojów. W przeciwieństwie do puszek lub pudełek na napoje przezroczystość PET umożliwia zobaczenie napoju. Niezniszczalny charakter PET sprawia, że przeważają nad szklanymi butelkami – co więcej są wyraźnie lżejsze od szkła.

Dlaczego warto inwestować w butelki PET?

Obecnie jednorazowe butelki PET, produkowane przez Amplast Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Mariusz Romaniuk, ważą nie więcej niż 20–30 g. Szklana butelka o porównywalnej zawartości ważyłaby około 25 razy więcej. Butelki PET zwrotne są nieco cięższe ze względu na nieco grubsze ścianki i solidniejszą podstawę. Niska waga pozytywnie wpływa na koszty transportu. Ponadto jednorazowe butelki PET są transportowane do zakładów przemysłowych jako preformy i rozdmuchiwane do gotowych butelek. Pozwala to znacznie zwiększyć ładowność pojazdów transportowych.

Butelki PET – charakterystyka

W branży opakowaniowej PET jest używany do produkcji folii, tacek i butelek. Butelki PET produkowane są w procesie dwuetapowym. Granulki PET są topione w temperaturze około 280 ° C i przetwarzane w celu utworzenia preformy. Ta preforma ma już późniejszy gwint zamykający, ale jest mała, dzięki czemu można ją łatwo transportować. Tuż przed napełnianiem preforma jest ponownie podgrzewana do około 120 ° C i rozdmuchiwana do ostatecznej formy butelkowej. W przypadku jednorazowych butelek PET ten etap odbywa się bezpośrednio na rozlewni. Butelki zwrotne PET dostarczane są do rozlewni w postaci gotowych butelek. Materiał PET jest częściowo krystalizowany w procesie „rozdmuchiwania z rozciąganiem”. Chociaż proces produkcyjny zmniejsza nieco przezroczystość, poprawia stabilność butelek PET, zapewniając skuteczną barierę przed tlenem i kwasem węglowym.