Wydajność węgla zależy nie tylko od jego odmiany, ale również wielkości ziarna. Dlatego też składy opału dzielą węgiel na kamienny i brunatny oraz na poszczególne wielkości bryłek – od kostki po muł węglowy. Który węgiel najlepiej sprawdzi się w przypadku klasycznego centralnego ogrzewania i gdzie go kupować, aby nie zawierał domieszki szkodliwych substancji i był stosunkowo tani?

Czym się różni węgiel kamienny od brunatnego?

Węgiel brunatny nie jest w Polsce tak popularny, jak węgiel kamienny. Nie bez powodu, przyczyną jest oczywiście dużo niższa wartość opałowa, która mieści się w przedziale od 70% do zaledwie 25% energii, uzyskiwanej w wyniku spalania tej samej ilości węgla kamiennego. Węgiel brunatny jest rzadko kupowany przez osoby indywidualne, najczęściej wykorzystują go duże zakłady przemysłowe. Węgiel kamienny jest twardszy i charakteryzuje się ciemną, intensywnie czarną barwą. Różnica ta wynika z większej zawartości czystego pierwiastka.  

Rodzaje węgla kamiennego

Znajomość samego gatunku węgla to dopiero połowa sukcesu. Jak zostało już na wstępie wspomniane, ogromne znaczenie ma wielkość ziarna. We współczesnych składach opału możesz znaleźć:

  • Flot lub muł – ich spalanie jest zakazane przez uchwały antysmogowe. Mają konsystencję cukru pudru i są pozyskiwane z błota kopalnianego.
  • Miał – ziarna wielkości drobnego żwiru. Miał cechuje się dużą wilgotnością. Im większe ziarna, tym lepsza jakość miału. Najmniejszą wartość ma miał przypominający piasek.
  • Groszek – często jest odsiewany z miału. Ostatnimi czasy popularny jest ekogroszek, który zawiera mniejszą ilość wody, popiołu oraz siarki.
  • Orzech – wielkość ziaren wynosi od 2,5 do 8 cm. Jest to standardowy typ węgla, na który jest duży popyt.
  • Kostka – od 6 do 20 cm średnicy pojedynczego ziarna. W niektórych piecach duża kostka węgla się nie zmieści i konieczne jest mechaniczne rozdrobnienie.

Węgiel nie musi być idealnie odsiany i w czasie transportu może ulegać rozdrobnieniu, dlatego nawet w przypadku zamówienia kostki, może ona zawierać nieco orzecha oraz niewielką ilość miału.

Gdzie kupisz tani opał?

Znalezienie dobrego opału to niełatwe zadanie. Tani i wydajny materiał może zakupić między innymi w składzie opału Mati Trans. Nie wolno kupować węgla kamiennego z niezweryfikowanych źródeł! Bardzo często zdarza się, że węgiel tego typu źle się spala i mimo niskiej ceny, ostatecznie w sezonie grzewczym wydasz o wiele więcej pieniędzy, niż kupując nieco droższy węgiel, lecz z profesjonalnego składu. Niekiedy dzieje się wręcz przeciwnie – węgiel z niepewnego źródła jest wyjątkowo wydajny. Nie daj się zmylić! Może okazać się, że zawiera domieszkę różnego rodzaju szkodliwych substancji chemicznych, które może i poprawiają jego jakość, lecz jednocześnie zanieczyszczają powietrze i mogą przyczyniać się do osadzania smoły w kominie.