Jakie są podstawowe rodzaje łożysk i gdzie się je stosuje?

Materiał partnera
2019-11-07

Łożyska to nieodłączny element niemal wszystkich urządzeń i maszyn przemysłowych- bez nich nie mogłyby one poprawnie funkcjonować.


Jakie są najpopularniejsze rodzaje łożysk stosowanych w przemyśle i gdzie znajdują swoje zastosowanie?


Łożyska toczne- kulkowe, wałeczkowe, igiełkowe, stożkowe i baryłkowe.

Łożyska toczne znajdują zastosowane niemal w każdej branży, pojazdach czy maszynach. Najczęściej spotykane to łożyska kulkowe ogólnego przeznaczenia. Jako elementy toczne stosuje się w nich kulki stalowe.

Do dużych obciążeń wykorzystywane są łożyska:

  • Wałeczkowe i igiełkowe - w których elementy toczne to wałeczki lub igiełki;
  • Stożkowe - w których elementy toczne to ścięte stożki. Ich zaletą jest duża obciążalność a ponadto zdolność przenoszenia obciążeń zarówno promieniowych jak i osiowych. Ich typowe zastosowanie to np. koła samochodowe.
  • Baryłkowe – jedno i dwurzędowe, charakteryzujące się większą obciążalnością i mające możliwość wychyleń kątowych.
  • Łożyska ślizgowe i główki cięgieł -  stosowane w urządzeniach, w których występują duże obciążenia i niewielkie prędkości obrotowe. W przypadku braku możliwości smarowania stosuje się łożyska wykonane ze specjalnych stopów.
W/w łożyska są zwykle montowane w korpusach maszyn lub urządzeń. Zdarzają się także sytuacje, gdy łożyska są montowane w osobnej, specjalnej obudowie i wtedy taki komplet nazywamy zespołem łożyskowym.

Wszystkie wymienione łożyska występują w wykonaniu metrycznym jak i calowym. W zależności od potrzeb są wykonywane z różnych materiałów, w tym także z tworzyw sztucznych.

Podstawowe kryteria jakimi należy się kierować przy doborze łożysk to:

- prędkość obrotowa

- wielkość i kierunek obciążenia jakie działa na łożysko

- środowisko, w którym będą pracować, biorąc pod uwagę takie czynniki jak: wilgoć, zapylenie, czynniki żrące, itp., jak i  konieczność zachowania pewnych standardów z uwagi na otoczenie, np. w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym itp.

Łożyska specjalne

W zależności od potrzeb konkretnych maszyn i urządzeń produkowana jest szeroka gama łożysk specjalnych (zawierające kulki, igiełki lub wałeczki). Łożyska te mogą przenosić obciążenia osiowe lub osiowo-promieniowe i są przystosowane do szczególnych warunków pracy, jak np.: produkcji maszyn, transporcie czy motoryzacji.

Typowy przykład takich łożysk to:  rolki toczne zwane również rolkami krzywkowymi, których pierścienie  zewnętrzne są utwardzone i mają bezpośredni kontakt z elementami współpracującymi. Kolejny przykład to kulkowe elementy toczne, zwane potocznie „żabimi oczkami” lub kulami podporowymi, które montowane w sztywnych podłożach, umożliwiają łatwy transport lub przemieszczanie ciężkich elementów przy użyciu niewielkiej siły.

Dystrybucją wszelkiego rodzaju łożysk, zarówno standardowych jak i tych najbardziej specjalistycznych zajmuje się firma Aktim Sp. z o.o., której siedziba znajduje się  w Krakowie.

Opracowanie artykułu:

Aktim sp. z o.o.

Braterska 12, 30-802 Kraków Bieżanów-Prokocim, małopolskie
e-mail
www