Masowa i precyzyjna produkcja metalowych detali nie byłaby obecnie możliwa, gdyby nie najnowsza technologia obróbki skrawaniem oraz innowacyjne urządzenia, takie jak tokarki CNC. Zaawansowana wiedza i sprzęt sprawiają, że w zakładach produkcyjnych można wykonać wiele zróżnicowanych zleceń dla przemysłu maszynowego, elektrycznego i elektrotechnicznego lub motoryzacyjnego. W naszym artykule wskażemy, jakie są rodzaje różnych usług z zakresu obróbki skrawaniem.

Obróbka skrawaniem, czyli kształtowanie metalowych elementów poprzez usuwanie ich zewnętrznych warstw, dzieli się na dwa rodzaje: obróbkę wiórową oraz ścierną. Pierwsza z wymienionych technik polega na eliminacji zbędnych fragmentów materiału (które przybierają formę wiórów) przy użyciu obrabiarek i nadawaniu przedmiotom określonego kształtu, zaś druga oznacza ścieranie powłok metalu tarczą bądź piłą z ziarnem ściernym, w celu uzyskania jednolitej, równej powierzchni.

Obróbka wiórowa, czyli: toczenie, frezowanie, gwintowanie i wiercenie

Pożądany kształt metalowych części można uzyskać, zlecając ich toczenie w Zakładzie Produkcyjno – Usługowym, takim jak Met – Pol, który dysponuje własnym parkiem maszynowym i kadrą doświadczonych operatorów. Usługa seryjnego toczenia CNC obejmuje kompleksowe wykonanie różnych detali o średnicy od 5 do 500 mm i długości do 1500 mm.

Obróbka w postaci gwintowania i frezowania w technologii CNC jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują dynamicznej i dokładnej produkcji metalowych elementów. Wysokiej klasy urządzenia, takie jak: frezarki CNC, pozwalają uniknąć strat materiałowych i są szybkie, co wpływa korzystnie na dynamikę całych procesów produkcyjnych, podobnie jak wiercenie CNC, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne wykonanie otworów w twardej stali.

Obróbka ścierna – szlifowanie, polerowanie, dogładzanie i gładzenie

Aby osiągnąć idealnie gładką powierzchnię metalowych detali i uniknąć strat materiału, można pieczołowicie opracować ich zewnętrzne powłoki, z wykorzystaniem narzędzi ściernych. W tym celu w zakładach produkcyjnych stosowane są takie techniki skrawania, jak: szlifowanie, gładzenie (honowanie) oraz dogładzanie ścierne metali. Wymaga to użycia specjalistycznych elektronarzędzi oraz maszyn – ściernic, szlifierek taśmowych, szlifierko – polerek czy tarcz polerskich.

Niektóre spośród obrabianych skrawaniem produktów muszą być dodatkowo wykończone metodą polerowania, dogładzania lub wygładzania, z zastosowaniem miękkich tarcz albo specjalistycznych past polerskich . Dzięki tym zabiegom zewnętrzna powłoka metalu zyskuje gładkość i nie ma na niej żadnych ostrych krawędzi czy chropowatych struktur.