Zarówno samo wdrożenie, jak i dynamiczny rozwój technologii CNC, znacząco zrewolucjonizował przede wszystkim przemysł związany z obróbką metali. To dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom możliwe jest nadawanie konkretnym elementom coraz bardziej skomplikowanych kształtów bez żadnych strat jakościowych. Metoda ta niesie ze sobą również szereg innych korzyści. Co warto wiedzieć na ten temat?

Najistotniejsze korzyści CNC


Najbardziej rozpoznawalną cechą nowoczesnych maszyn CNC, która odróżnia je od rozwiązań standardowych, jest możliwość dowolnego zaprogramowania wykonywanych czynności. Taki stan rzeczy sprawia, że każdorazowo można mieć absolutną pewność co do tego, że element zostanie wykonany dokładnie w taki sposób, w jaki zakładał to projekt. Z pewnością warto w tym miejscu podkreślić, iż najwyższej klasy urządzenia pracują z dokładnością nawet do setnej części milimetra, co oczywiście byłoby nieosiągalne nawet dla najbardziej doświadczonego rzemieślnika.

Możliwość zaprogramowania przyczynia się także do znacznego wzrostu wydajności wykonywanej obróbki. Mikroprocesor wydajne polecenia natychmiastowo, a ramię robocze – w przeciwieństwie do rąk ludzkich – nie męczy się i nie jest podatne na czynniki zewnętrzne. Maszyny CNC takie jak m.in. frezarki czy tokarki mogą pracować przez całą dobę i zawsze osiągać identyczne rezultaty. Tutaj właśnie wyraźnie widać kolejną ogromną zaletę tej technologii, czyli powtarzalność. Ten czynnik staje się wyjątkowo istotny w szczególności podczas produkcji seryjnej. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są wady technologii CNC?


W przypadku maszyn stworzonych na podstawie CNC bardzo trudno pokusić się o wymienienie wady, w definicyjnym tego słowa znaczeniu. Mamy tutaj przecież do czynienia z doskonale zaprojektowanymi, wydajnymi, bezawaryjnymi i zapewniającymi najdoskonalszy stopień precyzji obróbki urządzeniami. Niemniej jednak, aby pozostać obiektywnym, trzeba podkreślić, iż technologia CNC wciąż jest rozwiązaniem bardzo drogim. I choć pewne czynniki wskazują na to, że taki stan rzeczy może się zmienić w przyszłości, to z pewnością nie nastąpi to wyjątkowo szybko. Czy zatem bariera ekonomiczna musi stanowi przeszkodę dla przedsiębiorców?

Okazuje się, że niekoniecznie. Jeżeli obróbka elementów stalowych nie stanowi głównego zakresu działalności firmy, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jest powierzenie tego trudnego zadania profesjonalistom z Zakładu Obróbki Mechanicznej Trzpis. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej firma od lat gwarantuje swoim klientom usługi na najwyższym poziomie. Bez względu na to, czy chodzi o toczenie, frezowanie, wiercenie, cięcie czy roztaczanie metali, wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na atrakcyjne ceny, jak i terminowe wykonanie każdego zlecenia.